| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Prawidłowa klasyfikacja statystyczna

Prawidłowa klasyfikacja statystyczna

Jestem szefem firmy handlowej. Mam wątpliwości co do prawidłowości klasyfikowania niektórych rodzajów towarów zakupywanych przez moją firmę. Czy mogę zdać się na to, by moi dostawcy, którzy są bezpośrednimi producentami tych towarów, dokonali prawidłowej klasyfikacji PKWiU? Kto odpowiada w świetle rozliczeń VAT za nieprawidłowe zaklasyfikowanie towaru, moja firma czy producenci, od których kupuję towary?

ODPOWIEDŹ:
Każdy podatnik VAT samodzielnie odpowiada za to, z jaką stawką VAT sprzedał towar albo wyświadczył usługę. W razie wątpliwości warto zwrócić się do urzędu statystycznego z wnioskiem o uzyskanie opinii klasyfikacyjnej.
WYJAŚNIENIE:
W praktyce rzeczywiście tak jest, że większość handlowców posługuje się klasyfikacjami dokonanymi przez swoich dostawców. Niestety nie stanowi to gwarancji poprawności klasyfikacji, a w konsekwencji poprawności rozliczenia VAT, ponieważ jedynie prawidłowa klasyfikacja towaru (usługi) jest warunkiem prawidłowego określenia stawki VAT. Stosownie do wymogów PKWiU, zaliczanie danego produktu do odpowiedniego grupowania jest obowiązkiem producenta. Warto jednak w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania wyrobów i usług oraz wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź. Wydaje on opinie dotyczące między innymi PKWiU, KŚT, PKOB.
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług została wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dz.U. nr 89, poz. 844 z późn. zm.) i obowiązuje od 1 maja 2004 r. jedynie do celów:
• podatku od towarów i usług,
• poboru akcyzy i obowiązku oznaczania znakami akcyzy na terytorium Polski,
• opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej
– stosuje się PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz.U. nr 42, poz. 264 z późn. zm.), jednak nie później niż do końca 2006 r.

PODSTAWA PRAWNA:
• art. 9 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.).

Grzegorz Mazur


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »