| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Obowiązek badania sprawozdania finansowego

Obowiązek badania sprawozdania finansowego

Nasza firma w bieżącym roku przekroczy granicę dwóch z trzech wielkości decydujących o przeprowadzeniu obowiązkowego badania ksiąg. Kiedy należy podpisać umowę z biegłym rewidentem? Za który rok obrotowy zostanie przeprowadzone badanie i w jakim terminie należy je przeprowadzić?

Zamknięcie roku: Podpisanie umowy o badanie powinno nastąpić w III lub w IV kwartale roku. Usługa badania sprawozdania jest często wykonywana między grudniem a kwietniem.
Jeżeli w roku 2005 spełnią Państwo co najmniej dwa z trzech warunków określonych w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości, to będą mieli Państwo obowiązek badać sprawozdanie za rok 2006. W praktyce dla sprawozdań sporządzanych na 31 grudnia danego roku obrotowego podpisanie umowy powinno nastąpić w III lub w IV kwartale roku. Taki termin wynika z art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym umowę o badanie sprawozdania finansowego zawiera kierownik jednostki w terminie umożliwiającym biegłemu rewidentowi udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych. Naruszenie tego wymogu może w skrajnych przypadkach spowodować wydanie opinii z zastrzeżeniami lub nawet odstąpienie od badania. Samo badanie sprawozdania jest wykonywane etapowo (udział w inwentaryzacji, badanie wstępne, badania główne) między grudniem i kwietniem.

Paweł Muż
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk

Podstawa prawna
•  ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1539


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.

Obsługa księgowa, doradztwo podatkowe, kadry i płace

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »