| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Obowiązek badania sprawozdania finansowego

Obowiązek badania sprawozdania finansowego

Nasza firma w bieżącym roku przekroczy granicę dwóch z trzech wielkości decydujących o przeprowadzeniu obowiązkowego badania ksiąg. Kiedy należy podpisać umowę z biegłym rewidentem? Za który rok obrotowy zostanie przeprowadzone badanie i w jakim terminie należy je przeprowadzić?

Zamknięcie roku: Podpisanie umowy o badanie powinno nastąpić w III lub w IV kwartale roku. Usługa badania sprawozdania jest często wykonywana między grudniem a kwietniem.
Jeżeli w roku 2005 spełnią Państwo co najmniej dwa z trzech warunków określonych w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości, to będą mieli Państwo obowiązek badać sprawozdanie za rok 2006. W praktyce dla sprawozdań sporządzanych na 31 grudnia danego roku obrotowego podpisanie umowy powinno nastąpić w III lub w IV kwartale roku. Taki termin wynika z art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym umowę o badanie sprawozdania finansowego zawiera kierownik jednostki w terminie umożliwiającym biegłemu rewidentowi udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych. Naruszenie tego wymogu może w skrajnych przypadkach spowodować wydanie opinii z zastrzeżeniami lub nawet odstąpienie od badania. Samo badanie sprawozdania jest wykonywane etapowo (udział w inwentaryzacji, badanie wstępne, badania główne) między grudniem i kwietniem.

Paweł Muż
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk

Podstawa prawna
•  ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1539


Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK