| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy skorygować podatek od niezgłoszonej nieruchomości

Czy skorygować podatek od niezgłoszonej nieruchomości

Mam problem z podatkiem od nieruchomości. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w przypadku ujawnienia budynku podczas badania ksiąg przez biegłego? Chodzi o ujawnienie nieruchomości używanej przez spółkę do wykonywania działalności gospodarczej. Jeśli nieruchomość nie była "zgłoszona" do opodatkowania, to czy teraz powinienem skorygować ten błąd?


Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nakłada na osoby fizyczne obowiązek złożenia organowi podatkowemu informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych zawierających niezbędne informacje do wymiaru podatku od nieruchomości. Osoby prawne dokonują zgłoszenia nieruchomości dla potrzeb podatku od nieruchomości z momentem złożenia właściwemu organowi deklaracji podatkowej. Ponadto każda osoba prawna ma obowiązek wpłacać obliczony w deklaracji podatek bez wezwania w terminie do 15. dnia każdego miesiąca. Jeżeli więc nie został ujawniony przez spółkę fakt zakończenia budowy nieruchomości lub rozpoczęcie jej użytkowania, obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstał z dniem 1 stycznia roku następnego. W omawianym przypadku spółka nie ujawniła faktu zakończenia budowy lub rozpoczęcia użytkowania nieruchomości w opisany powyżej sposób. Spółka ma zamiar dopiero ujawnić nieruchomość dla celów podatkowych. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy powstał z dniem 1 stycznia roku następującego po roku zakończenia budowy nieruchomości oraz rozpoczęcia użytkowania nieruchomości lub jej części.

Jeżeli na skutek niezgłoszenia nieruchomości spółka nie składała deklaracji ani nie wpłacała należnego podatku, należy złożyć odpowiednią deklarację i zapłacić zaległość podatkową wraz z odsetkami. Gdy podatnik pomimo takiego obowiązku nie złoży korekty deklaracji, a organ podatkowy wykryje nieprawidłowości, to zostaje wszczęte postępowanie, którego rezultatem będzie wydanie decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego.

Michał Zdyb
Tax Consultant, Moore Stephens Smoczyński i Partnerzy Sp. z o.o.

Not. ŁZ


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK