| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy skorygować pkpir i PIT-5, jeśli w sierpniu ujęto całą składkę ubezpieczeniową za 2005 i 2006 rok

Czy należy skorygować pkpir i PIT-5, jeśli w sierpniu ujęto całą składkę ubezpieczeniową za 2005 i 2006 rok

Czy konieczne jest złożenie korekty deklaracji PIT-5 oraz dokonanie korekty w pkpir, jeżeli w sierpniu ujęłam w koszty kwotę wynikającą z polisy ubezpieczeniowej lokalu, w którym prowadzę działalność? Polisa obejmuje okres od sierpnia 2005 r. do sierpnia 2006 r. Powyższą składkę opłaciłam 2 września 2005 r. W sierpniu nie powstało u mnie zobowiązanie podatkowe, również po wyksięgowaniu z kosztów kwoty zapłaconej składki ubezpieczeniowej obowiązek ten nie powstanie. Przy rozliczeniu stosuję metodę memoriałową.

RADA

Tak, należy złożyć korektę deklaracji PIT-5 oraz dokonać korekty w pkpir za sierpień 2005 r. Stosowanie zasady memoriału opiera się na powiązaniu kosztu z okresem, którego dotyczy; oznacza to, że nie można ująć w kosztach całości polisy, ponieważ dotyczy ona okresu od sierpnia 2005 r. do sierpnia 2006 r. Takie ujęcie spowoduje zawyżenie kosztów uzyskania przychodu roku 2005 i obniżenie kosztów roku 2006. Należy więc proporcjonalnie podzielić koszt poniesiony na polisę i podzielić go w stosunku do okresów (lat), którego ten koszt dotyczy.

• art. 22 ust. 4–5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Anna Wyrzykowska,
doradca podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »