| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy sankcja VAT zmniejsza przychód

Czy sankcja VAT zmniejsza przychód

Przepisy o podatku dochodowym mówią o możliwości pomniejszenia przychodu o należny podatek od towarów i usług. Czy dotyczy to także podatku należnego na podstawie przepisów art. 109 ust. 4 ustawy o VAT, czyli tzw. sankcji VAT?

ODPOWIEDŹ:
Niestety, nie

WYJAŚNIENIE:
Co prawda ustawa o PIT przewiduje, że u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług, ale użyty zwrot „należny podatek od towarów i usług” oznacza wyłącznie należny podatek od towarów i usług powstały w wyniku sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT. Pomniejszenie przychodu nie może natomiast dotyczyć podatku należnego wynikającego z decyzji ustalającej jego wysokość wskutek zastosowania sankcji określonej w ustawie o VAT.
Jak słusznie wyjaśniło Ministerstwo Finansów w piśmie z 10 kwietnia 1997 r. (nr PO 2/AŁ-4122/96/0915; mimo wejścia w życie nowej ustawy o VAT pozostaje ono w tej części nadal aktualne), źródłem tego zobowiązania nie jest dokonanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT, lecz naruszenie obowiązków dotyczących określenia podatku naliczonego. Dlatego sankcja ta nie ma wpływu na wielkość przychodu dla celów związanych z ustalaniem wysokości przychodów na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych.

PODSTAWA PRAWNA:
• art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Marek Kutarba


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosakowska

Adwokat w Kancelarii Raczkowski Paruch.. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada kilkuletnie doświadczenie w obsłudze przedsiębiorców m.in. z branży farmaceutycznej, doradztwa personalnego oraz osób fizycznych w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w szczególności w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, prowadzeniem postępowań związanych z mobbingiem i dyskryminacją w zatrudnieniu. Autorka kilkudziesięciu artykułów z zakresu prawa pracy. W latach 2012-2016 pracowała w departamencie prawa pracy jednej w warszawskich kancelarii prawnych, gdzie zajmowała się prawem pracy oraz sprawami związanymi z ochroną danych osobowych pracowników.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK