| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy wykazać przychody w pkpir

Kiedy wykazać przychody w pkpir

Czy agencja pracy czasowej będąca podatnikiem VAT, niekorzystająca ze zwolnienia od tego podatku, prowadząca pkpir, która wystawia faktury sprzedaży z datą następnego miesiąca, może zaliczyć tę sprzedaż do przychodów miesiąca, w którym wystawiła fakturę, mimo że jest to sprzedaż miesiąca poprzedzającego datę wystawienia faktury? Przykładowo za usługi wynajmu pracowników w lipcu faktura sprzedaży wystawiona jest w pierwszych dniach sierpnia. Wynagrodzenie pracownikom za lipiec również jest wypłacone w sierpniu. Jaka będzie data powstania przychodu?

RADA
Podatnik będący czynnym podatnikiem VAT prowadzący księgę przychodu i rozchodów ma prawo wyboru uznawania za datę powstania przychodu datę wykonania usługi (art. 14 ust. 1c updof) lub też daty prawidłowego wystawienia faktury (art. 14 ust. 1f updof). To od decyzji podatnika zależy, czy przychód powstanie w lipcu czy też w sierpniu, w zależności od tego, który sposób wybrał.
UZASADNIENIE
Agencja pracy tymczasowej prowadząca księgę przychodów i rozchodów, będąca jednocześnie czynnym podatnikiem VAT, jeżeli ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury na podstawie § 22 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia pkpir, może na podstawie art. 14 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uznać za datę powstania przychodu dzień wystawienia faktury. Jeżeli jednak faktura nie została wystawiona w terminie określonym w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania (...), za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona. W przypadku gdy wykonanie świadczonej przez agencję usługi nastąpiło w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.
Przykład
Faktura za usługi wykonane w lipcu wystawiona w okresie siedmiodniowym sierpnia może zostać zaksięgowana:
do przychodów w lipcu w kolumnie 7 -- wartość sprzedanych towarów i usług, zaś w rejestrze sprzedaży VAT dopiero w sierpniu, albo
do przychodów oraz w rejestrze sprzedaży VAT w sierpniu.
Podatnik, który ewidencjonuje przychody w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie prawidłowego wystawienia faktury, będący czynnym podatnikiem VAT w ostatnim dniu roku podatkowego, jest obowiązany wpisać do księgi kwoty przychodów odnoszące się do usług, określonych w art. 14 ust. 1c updof, zaistniałych w grudniu danego roku podatkowego, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione faktury w roku następnym. Po ich wystawieniu obowiązany jest wpisać numery i daty faktur w księdze za dany rok podatkowy w kolumnie „Uwagi” przy każdej pozycji odnoszącej się do danej transakcji. Ewidencjonując przychody w roku następnym, podatnik nie wykazuje wartości przychodów wynikających z faktur odnoszących się do przychodów z roku poprzedniego.
Przykład
Faktura za usługę wykonaną w grudniu została wystawiona 3 stycznia. To spowoduje, że czynny podatnik VAT, niezależnie od sposobu ewidencji przychodu, w dacie prawidłowo wystawionej faktury lub w dacie miesiąca wykonania usługi, ma tylko jedną możliwość – ewidencji przychodu w grudniu.

•  § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807
•  art. 14 ust. 1c i 1f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Anna Wyrzykowska
doradca podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK