| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przychód ze sprzedaży drewna kominkowego podlega zwolnieniu od podatku

Czy przychód ze sprzedaży drewna kominkowego podlega zwolnieniu od podatku

Spółka zakupiła las, z którego wycinane drzewo planuje sprzedawać jako drewno kominkowe. Czy osiągane z tego tytułu przychody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisów powyższej ustawy nie stosuje się do trzech grup przychodów:
1) przychodów z działalności rolniczej (z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej),
2) przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach oraz
3) przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem skutecznej umowy.
Ustawa z 28 września 1991 r. o lasach (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 56, poz. 679 z późn.zm.) w art. 6 definiuje gospodarkę leśną jako działalność leśną w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania – z wyjątkiem skupu – drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny i płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów oraz realizację pozaprodukcyjnych funkcji lasu.
Sprzedawane przez spółkę drewno kominkowe należy na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług klasyfikować jako drewno surowe nieobrobione, tzn. drewno wyrobione z poszczególnych części drzewa: z pnia, korony i karpy. Jest to więc pochodzący z własnego lasu produkt gospodarki leśnej i tym samym na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. przychodów uzyskanych z jego sprzedaży nie zalicza się do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Należy jednak pamiętać, iż spółka, jako właściciel lasu, jest na mocy art. 2 ustawy z 30 października 2002 r. o podatku leśnym (Dz.U. Nr 200, poz. 1682 z późn.zm.) podatnikiem podatku leśnego.
Rafał Ziarnicki
Podstawa prawna:
art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK