| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przychód ze sprzedaży drewna kominkowego podlega zwolnieniu od podatku

Czy przychód ze sprzedaży drewna kominkowego podlega zwolnieniu od podatku

Spółka zakupiła las, z którego wycinane drzewo planuje sprzedawać jako drewno kominkowe. Czy osiągane z tego tytułu przychody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisów powyższej ustawy nie stosuje się do trzech grup przychodów:
1) przychodów z działalności rolniczej (z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej),
2) przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach oraz
3) przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem skutecznej umowy.
Ustawa z 28 września 1991 r. o lasach (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 56, poz. 679 z późn.zm.) w art. 6 definiuje gospodarkę leśną jako działalność leśną w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania – z wyjątkiem skupu – drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny i płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów oraz realizację pozaprodukcyjnych funkcji lasu.
Sprzedawane przez spółkę drewno kominkowe należy na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług klasyfikować jako drewno surowe nieobrobione, tzn. drewno wyrobione z poszczególnych części drzewa: z pnia, korony i karpy. Jest to więc pochodzący z własnego lasu produkt gospodarki leśnej i tym samym na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. przychodów uzyskanych z jego sprzedaży nie zalicza się do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Należy jednak pamiętać, iż spółka, jako właściciel lasu, jest na mocy art. 2 ustawy z 30 października 2002 r. o podatku leśnym (Dz.U. Nr 200, poz. 1682 z późn.zm.) podatnikiem podatku leśnego.
Rafał Ziarnicki
Podstawa prawna:
art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK