| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Zmiana przeznaczenia nieruchomości - stawka podatku

Zmiana przeznaczenia nieruchomości - stawka podatku

W części domu, w którym obecnie mieszkam i który ma przeznaczenie wyłącznie mieszkalne, rozpocznę niedługo prowadzenie działalności gospodarczej (sklep spożywczy). Czy spowoduje to wzrost podatku od nieruchomości? Jeśli tak, to o ile? Jak, w jakim terminie i komu mam zgłosić tę zmianę przeznaczenia części budynku?

Wysokość stawek podatku od nieruchomości określa, w drodze uchwały, rada gminy. Te konkretnie ustalone dla danej gminy stawki nie mogą jednak przekroczyć limitu określonego w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. W 2004 r. limit ten wynosi dla budynków mieszkalnych (i ich części) – 0,52 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej, natomiast dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 17,42 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. W przypadku gdy w budynku jest prowadzona działalność gospodarcza, stawki podatku są więc znacznie wyższe niż dla budynków zajętych na cele mieszkalne.
Górne limity stawek określone w ustawie ulegają corocznie podwyższeniu. Jeżeli zatem zacznie Pani prowadzić działalność w przyszłym roku, powinna się Pani liczyć z tym, że stawka podatku od tej części budynku, która będzie wykorzystywana na działalność gospodarczą, będzie wyższa niż 17,42 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.
Przepisy ww. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowią, że jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części (tak jak ma to miejsce w omawianym przypadku), podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu (w tym przypadku podwyższeniu). To obniżenie lub podwyższenie ma miejsce, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie. Jeżeli zatem zmieni Pani sposób wykorzystywania części domu np. w listopadzie, podatek ulegnie podwyższeniu od 1 grudnia.
W związku z tym przepisy nakładają na osoby fizyczne obowiązek złożenia właściwemu organowi podatkowemu (którym jest wójt albo burmistrz lub prezydent miasta) informacji o zaistnieniu zdarzenia powodującego obniżenie (podwyższenie) podatku. Informacja ta powinna być złożona w terminie 14 dni od dnia wystąpienia tego zdarzenia, a składa się ją na określonym formularzu, którego wzór jest określany, w drodze uchwały, przez radę gminy.
Mieczysław Wójcik
Podstawa prawna:
art. 1c, art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a i b, ust. 3, 6 i 13 oraz art. 20 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 842 z późn.zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kazimierz Romaniec

Radca prawny. Starszy prawnik w Kancelarii Raczkowski Paruch sp.k., prowadzący w firmie praktyki prawa podatkowego i prawa sportowego. Absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kursu Tempus-Erasmus na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Edynburgu. Wcześniej związany m.in. z Arthur Andersen i kancelarią Wardyński i Wspólnicy, a także odpowiedzialny przez ponad 10 lat za praktykę podatkową kancelarii Miller Canfield. Ma wieloletnie doświadczenie w doradztwie podatkowym w zakresie zatrudniania pracowników oraz kadry zarządzającej podmiotów gospodarczych. Reprezentuje Klientów w postępowaniach podatkowych i administracyjnych przed sądami i organami administracji państwowej. Doradza podmiotom branży sportowej w zakresie m.in. krajowych i międzynarodowych piłkarskich przepisów regulacyjnych, prawnych aspektów transferów piłkarskich, umów o zawodowe uprawianie sportu, opodatkowania sportowców i imprez sportowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK