| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć wynajem samochodu od leasingobiorcy

Jak rozliczyć wynajem samochodu od leasingobiorcy

Spółka z o.o. zamierza wynająć samochód od firmy, która go leasinguje (leasingobiorcy). Mamy zgodę na wynajem od leasingodawcy. Jest to samochód combi zarejestrowany jako ciężarowy o dopuszczalnej ładowności 505 kilogramów (posiada homologację importera dla samochodów ciężarowych). Czy spółka musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, aby zaliczyć wydatki z tytułu jego używania do kosztów uzyskania przychodu?

RADA
Aby zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki związane z używaniem samochodu, spółka nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu. Pojazd ten nie jest w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych samochodem osobowym.
UZASADNIENIE
Przepisy podatkowe zawierają ograniczenia dotyczące samochodów osobowych. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków z tytułu używania, na potrzeby działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra (art. 16 ust. 1 pkt 51 updop). Podatnik jest obowiązany w wymienionym przypadku prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Za samochód osobowy uznaje się każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kilogramów. Z pytania Czytelnika wynika, że wymieniony samochód nie jest w znaczeniu tego przepisu samochodem osobowym. Natomiast obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu niebędącego składnikiem majątku podatnika dotyczy tylko samochodów osobowych. W związku z tym dla zaliczenia w koszty podatkowe wydatków z tytułu z używania pojazdu wprawdzie niebędącego składnikiem majątku podatnika, ale niebędącego samochodem osobowym w myśl art. 16 ust. 3a updop, nie jest wymagane prowadzenie ewidencji jego przebiegu. Nie ma znaczenia, że samochód ten nie jest własnością wynajmującego (leasingobiorcy).
Przykład
Spółka z o.o. wynajęła samochód o homologacji dla samochodów ciężarowych i ładowności przekraczającej 500 kg. Ponieważ samochód ten nie jest zgodnie z art. 16 ust. 3a updop samochodem osobowym, to spółka dla zaliczenia w koszty podatkowe wydatków związanych z jego używaniem na potrzeby działalności gospodarczej nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu tego pojazdu.

•   art. 16 ust. 1 pkt 51, art. 16 ust. 3a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Krzysztof Wieluński
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »