| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy rozliczyć podatek naliczony na podstawie proporcji

Kiedy należy rozliczyć podatek naliczony na podstawie proporcji

Nasz klient prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Od 1 czerwca 2005 r. jest podatnikiem VAT. W roku bieżącym obrót firmy wyniósł 44 219 zł, w tym: pośrednictwo ubezpieczeniowe 4488,37 zł, doradztwo techniczne 1526,00 zł, usługi wewnątrzwspólnotowe 38 204,63 zł. Czy należy ustalić proporcję rocznego udziału obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego?

Natomiast co do usług wewnątrzwspólnotowych, to regulacje ustawy przyznają w tym przypadku prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju (art. 86 ust. 8 ustawy). Dotyczy to sytuacji, gdy dane czynności są opodatkowane u nabywcy usługi (wewnątrzwspólnotowego usługobiorcy) zgodnie z przepisami o miejscu ich świadczenia. Są to usługi niepodlegające opodatkowaniu w kraju usługodawcy, ale z prawem do odliczenia podatku naliczonego. Podatnik może odliczyć podatek związany z tymi czynnościami pod warunkiem, że wykonując takie czynności w kraju (na rzecz polskiego usługobiorcy) miałby prawo do odliczenia takiego podatku. Oznacza to, że w stosunku do tych usług przepisy ustawy o VAT nie zakazują odliczenia podatku w związku z ich wykonaniem, albo że czynności te nie korzystają ze zwolnienia (tzn. kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami, mimo że czynności te niepodlegają opodatkowaniu). W pytaniu nie określono konkretnie, jakie usługi zostały wykonane. Zatem należy dokonać dokładnej ich analizy również pod względem prawa do odliczenia podatku naliczonego.
W przedstawionej w pytaniu sytuacji, ze względu na fakt, że firma wykonuje jednocześnie czynności zwolnione z opodatkowania oraz opodatkowane, z pewnością powinna prowadzić odrębną ewidencję czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Jeżeli wyodrębnienie takie nie będzie możliwe, znajdzie zastosowanie przepis art. 90 i 91 ustawy i należy postąpić zgodnie z ich postanowieniami.

• art. 86, art. 90, art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK