| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy rozliczyć podatek naliczony na podstawie proporcji

Kiedy należy rozliczyć podatek naliczony na podstawie proporcji

Nasz klient prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Od 1 czerwca 2005 r. jest podatnikiem VAT. W roku bieżącym obrót firmy wyniósł 44 219 zł, w tym: pośrednictwo ubezpieczeniowe 4488,37 zł, doradztwo techniczne 1526,00 zł, usługi wewnątrzwspólnotowe 38 204,63 zł. Czy należy ustalić proporcję rocznego udziału obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego?

RADA
W przedstawionej sytuacji firma powinna przede wszystkim rozważyć możliwość prowadzenia odrębnej ewidencji nabytych towarów i usług, wykorzystywanych do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo odliczenia podatku (opodatkowanych VAT), jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (zwolnionych z opodatkowania). Jeżeli nie jest to możliwe, należy ustalić proporcję sprzedaży na podstawie art. 90 i 91 ustawy w celu ustalenia kwoty podatku naliczonego, podlegającej odliczeniu.
UZASADNIENIE
Podstawowym prawem podatnika podatku od towarów i usług jest prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Prawo to przysługuje wyłącznie, gdy nabycie towarów i usług związane jest z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu. Również w tym zakresie przepisy określają różnego rodzaju wyłączenia z prawa do tego odliczenia. W sytuacji natomiast, gdy przedsiębiorca wykonuje jednocześnie czynności opodatkowane, jak i czynności, w związku z którymi prawo do odliczenia podatku nie przysługuje, jest on zobowiązany, na podstawie art. 90 ustawy o VAT, do odrębnego określania kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego – tj. z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT.
Jeżeli wyodrębnienie tego podatku nie jest możliwe, wówczas w celu ustalenia kwoty przypadającej do odliczenia stosuje się procentowy, proporcjonalny udział rocznego obrotu ze sprzedaży opodatkowanej w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu sprzedaży. Jeżeli nabycie nastąpiło w trakcie 2005 r., to do wyliczenia tej proporcji w celu ustalenia przypadającej kwoty odliczenia (w danym miesiącu) należy zastosować kwoty obrotu za ubiegły rok podatkowy, czyli rok 2004, a następnie, po zakończeniu roku, dokonać korekty podatku naliczonego na podstawie struktury obrotu z roku podatkowego, w którym miały miejsce te czynności.
ZAPAMIĘTAJ
Jeżeli podatnik w ramach działalności gospodarczej wykonuje czynności opodatkowane, jak i zwolnione i nie ma możliwości wyodrębnienia wydatków ponoszonych w tym celu, wówczas jest zobowiązany do ustalenia kwoty przypadającej do odliczenia na podstawie struktury obrotu.
Przepisy ustawy nie określają katalogu czynności, w związku z którymi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku. Z pewnością są to zarówno czynności zwolnione z opodatkowania, jak i czynności niepodlegające opodatkowaniu. Usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 (zał. nr 4 do ustawy, poz. 3), co oznacza, że poniesione w związku z ich świadczeniem wydatki nie będą uprawniały do odliczenia podatku naliczonego. Z pytania nie wynika dokładnie, w jakim zakresie świadczone są usługi doradztwa technicznego, zatem trudno zająć stanowisko, czy one również korzystają ze zwolnienia czy też podlegają opodatkowaniu.
reklama

Źródło:

Biuletyn VAT

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »