| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje przychód przy eksporcie

Kiedy powstaje przychód przy eksporcie

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów, i jestem podatnikiem VAT. W jakim miesiącu należało zaewidencjonować przychód uzyskany ze sprzedaży towarów na eksport, jeśli wyroby wydano i wystawiono fakturę w listopadzie, zaś potwierdzony przez graniczny urząd celny eksport nastąpił w grudniu?

ODPOWIEDŹ:
Niestety, od 1 stycznia 2004 r. w ustawie o PIT nie ma już przepisu, który regulowałby w sposób szczególny moment powstania przychodu w przypadku wykonania świadczenia na eksport.
WYJAŚNIENIE:
Decydują zatem ogólne zasady określone w ustawie o PIT. W tym przypadku zastosowanie znajdzie przepis, który przewiduje, że jeżeli podatnik: po pierwsze, jest podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającym ze zwolnienia od tego podatku; po drugie, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, i po trzecie, ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury – to za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach (przepisach o VAT), za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona.
Z przepisu tego wynika dalej, że w przypadku gdy wydanie towaru nastąpiło w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia. W przypadku opisanym w pytaniu nie miało to jednak miejsca. Zatem przychód powstaje w dniu wystawienia faktury.
PODSTAWA PRAWNA:

• art. 14 ust. 1f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Marek Kutarba


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK