| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT od kalendarzy, które zostaną wysłane kontrahentom

Czy można odliczyć VAT od kalendarzy, które zostaną wysłane kontrahentom

Czy można odliczyć VAT od zakupu kalendarzy, które następnie roześlemy naszym kontrahentom? Jesteśmy zakładem produkcyjnym i czynnym podatnikiem VAT.

RADA
Tak, można odliczyć podatek VAT od zakupu kalendarzy, które zostaną wysłane kontrahentom.
UZASADNIENIE
Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim nabywane przez podatników towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (por. art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Co istotne, z punktu widzenia prawa do odliczenia nie jest wymagany bezpośredni związek między zakupami a czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika (podobnie Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 lutego 2002 r., sygn. akt III SA 7776/98, niepubl.). W konsekwencji, prawo do odliczenia przysługuje również w przypadku nabywania towarów i usług, które są pośrednio wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Typowym przykładem zakupów, które są pośrednio wykorzystywane do wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych, są zakupy towarów i usług, wykorzystywane w ramach reprezentacji i reklamy. Dlatego zakup kalendarzy, które zostaną wysłane kontrahentom (a więc zakup towarów na cele reprezentacji), uznać należy za nabycie uprawniające do odliczenia.
Bez znaczenia jest przy tym fakt, że wysłanie przedmiotowych kalenda- rzy (jako zużycie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, względnie jako przekazanie towarów nieposiadających dla otrzymującego wartości użytkowej) nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (por. pismo Naczelnika Świętokrzys- kiego Urzędu Skarbowe- go w Kielcach z 5 sierpnia 2004 r., Nr RO/436/147/2004, publ. http://sip.mf.gov.pl/).
Niemniej jednak, urzędy stoją na stanowisku, że przekazanie takie nie podlega opodatkowaniu tylko w sytuacji, jeżeli przekazane towary spełniają kryteria zakwalifikowania ich do prezentów o małej wartości. Wynika to z art. 7 ust. 3 ustawy o VAT, w myśl którego nie jest odpłatną dostawą towarów, która podlega opodatkowaniu, przekazywanie przez podatnika towarów, jeżeli spełniają one kryteria prezentów o małej wartości bądź próbek.

• art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK