| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wydatki na "odrolnienie" gruntu powiększają jego wartość początkową

Czy wydatki na "odrolnienie" gruntu powiększają jego wartość początkową

Kupiłam od gminy działkę budowlaną, na której został wzniesiony pawilon handlowy. Poza kwotą należności za grunt i opłat muszę wnosić dodatkowo opłatę za wyłączenie gruntu z użytków rolnych, czyli tzw. odrolnienie. Czy wydatek poniesiony na odrolnienie gruntu zwiększa wartość początkową tego gruntu, czy też może zostać zaliczony bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów?

RADA
Wydatki poniesione na tzw. odrolnienie gruntu będą powiększały jego wartość początkową i nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
UZASADNIENIE
Grunty stanowią składnik majątku trwałego, chociaż nie dokonuje się od nich odpisów amortyzacyjnych. Podobnie jak inne środki trwałe grunt wpisuje się do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, ustalając uprzednio jego wartość początkową.
WAŻNE!
W przypadku kupna gruntu jego wartością początkową będzie cena nabycia. Uważa się za nią kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. W przypadku gruntu koszty te będą obejmowały przede wszystkim opłaty notarialne, skarbowe i inne, odsetki czy prowizje. Ponadto cenę nabycia pomniejsza się o VAT, poza przypadkami gdy podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w myśl ustawy o podatku od towarów i usług.
Wydatki poniesione na przekwalifikowanie gruntu, w tym przypadku tzw. odrolnienie, będą stanowiły jedną ze wspomnianych opłat powiększających wartość początkową gruntu i w związku z tym nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za użytkowanie wieczyste. Wydatki te, bez względu na czas ich poniesienia, będą stanowiły koszty podatkowe przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia gruntu. Takie stanowisko zostało zaprezentowane w wyroku NSA z 4 czerwca 2003 r., sygn. akt I SA/Gd 1010/2000.
Przykład
Andrzej W. poniósł wydatki związane z odrolnieniem, a także z przystosowaniem gruntu do używania (usługi polegające m.in. na wyrównaniu terenu, wycięciu krzewów itd.) w wysokości 3000 zł. Kwota tego wydatku została uwzględniona przy obliczaniu wartości początkowej gruntu wpisanej do ewidencji środków trwałych. Poniesione wydatki nie będą mogły stanowić bezpośredniego kosztu uzyskania przychodu, jednak będzie można uwzględnić je jako koszt podatkowy dopiero przy obliczaniu dochodu w przypadku sprzedaży gruntu.
Zatem w okresie wykorzystywania gruntu w działalności gospodarczej poniesione wydatki na odrolnienie i przystosowanie gruntu nie będą podlegały amortyzacji ani nie będą bezpośrednim kosztem uzyskania przychodów.

• art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3, art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Sławomir Liżewski
konsultant podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK