| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy samochód wykorzystywany przez podatnika VAT jest towarem używanym na podstawie przebiegu pojazdu

Czy samochód wykorzystywany przez podatnika VAT jest towarem używanym na podstawie przebiegu pojazdu

Czy używanie samochodu osobowego można uznać na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu za używanie samochodu na potrzeby firmy, uprawniające do zastosowania stawki zwolnionej przy jego sprzedaży (użytkowanie ponad 6 miesięcy)?

Decydujące znaczenie dla uznania towaru za używany mają w przedstawionej sytuacji użyte sformułowania: „nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony” oraz „okres używania przez podatnika dokonującego ich sprzedaży”. W pierwszym przypadku przepis wyraźnie uzależnia skorzystanie ze zwolnienia przy sprzedaży od braku prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tego towaru (w tym przypadku samochodu). Przepis nie pozostawia wątpliwości, że zwolnienie z opodatkowania ma wyłącznie zastosowanie do towarów używanych, nabytych przez tego podatnika. Również drugie z przytoczonych w przepisie sformułowań, użyte z kolei w definicji towaru używanego, potwierdza to, że towarem używanym w myśl ustawy jest tylko taki towar, którego sprzedaży dokonuje podmiot, który go używał – czyli podatnik VAT, a nie osoba fizyczna.
ZAPAMIĘTAJ
Zwolnieniu z podatku VAT podlega dostawa towarów używanych, przy nabyciu których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.
W przedstawionej sytuacji firma będąca podatnikiem VAT używała wprawdzie samochodu do prowadzonej działalności, jednak to nie firma dokonuje sprzedaży, tylko osoba fizyczna. Firma nie jest również w stanie udowodnić, że przy zakupie tego samochodu nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ nigdy nie była jego nabywcą.
Z tych też powodów, do sprzedaży samochodu w przedstawionej w pytaniu sytuacji nie ma zastosowania przepis art. 43 ustawy. Samochód używany do prowadzonej działalności ponad pół roku, na podstawie przebiegu pojazdu, nie jest towarem używanym w znaczeniu tego przepisu. Jednak jego sprzedaż nie będzie w ogóle podlegać opodatkowaniu, gdyż samochód nie jest włąsnością firmy. Nie należy obrotu z tego tytułu wykazywać w deklaracji.

• art. 43 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Anna Potocka
specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »