| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Miejsce opodatkowania usługi transportu

Miejsce opodatkowania usługi transportu

Firma otrzymała rachunek od niemieckiej firmy spedycyjnej za transport na terenie Niemiec. Usługa polegała na transporcie towarów na terenie Niemiec w związku z remontem zakupionej w Niemczech maszyny budowlanej. Czy w związku z powyższym ciąży na spółce obowiązek naliczenia podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów?

Nie. Według definicji wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów zawartej w art. 28 ust. 1 ustawy o VAT jest to transport towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych krajów UE. Miejscem świadczenia (opodatkowania) tej usługi jest miejsce, gdzie transport się rozpoczyna, z zastrzeżeniem przypadku, gdy nabywca ww. usługi podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu – miejscem świadczenia usługi jest wtedy terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
W świetle więc przepisu art. 28 ust. 1 należy uznać, że usługa wykonana wyłącznie na terenie Niemiec nie stanowi w tym przypadku wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów.
Należy rozważyć jednak też drugi sposób interpretacji tej operacji gospodarczej. Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów jest również usługa transportu, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego, pod warunkiem że bezpośrednio jest związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.
W opisanym przypadku trudno jest znaleźć bezpośredni związek z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów. Oczywiście maszyna po remoncie prawdopodobnie będzie musiała być przetransportowana do Polski, ale samo dowiezienie części było związane z uszkodzeniem maszyny. Artykuł 28 ust. 2 posługuje się wyraźnie zwrotem „związek bezpośredni”, co należałoby rozumieć, że związek ten musi być ściśle związany z tym transportem.

Sławomir Chmielewski

Podstawa prawna:
art. 28 ust. 1, 2 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »