| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT od przekazanych kontrahentom prezentów świątecznych

Czy można odliczyć VAT od przekazanych kontrahentom prezentów świątecznych

Zakupiłem towary, które zamierzamy przekazać naszym kontrahentom z okazji świąt. Towary mają różną wartość. Część z nich można zaliczyć do prezentów o małej wartości, np. kalendarze. Natomiast pozostałe mają znaczną wartość, przekraczającą 100 zł. Czy od ich zakupu przysługuje nam prawo do odliczenia VAT? Wykonujemy wyłącznie czynności opodatkowane VAT.

Organy podatkowe, mimo że nie wynika to z przepisów art. 7 ust. 2 i 3 ustawy, uznają, że nieodpłatne przekazanie towarów, które nie stanowią prezentów o małej wartości, na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem podlega VAT. Wydatki na zakup towarów, które podlegają nieodpłatnemu przekazaniu, są kosztem uzyskania przychodów jako koszty reprezentacji i reklamy. Natomiast obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zali- czone do kosztów uzyskania przychodu. Przepisy podatku dochodowego nie pozwalają na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów, chyba że reklama prowa-dzona jest w środkach masowego przekazu.
Zatem, przekroczenie limitu wydatków na tzw. reprezentację i reklamę niepubliczną skutkuje brakiem możliwości odliczenia podatku naliczonego. Jednak w tym przypadku, mimo że wydatków nie można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, to prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje. Aby z tego prawa skorzystać, należy spełnić określony warunek. Nieodpłatne przekazanie tych towarów musi podlegać opodatkowaniu. W takim przypadku podatek należny może być obniżony o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, bez względu na to, czy wydatki na nabycie towarów i usług mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

WAŻNE
W praktyce przyjmuje się, że to od podatnika zależy, jaką opcję wybierze. To znaczy, czy odliczy podatek – a tym samym będzie zobowiązany do naliczenia VAT – czy nie odliczy podatku i nie naliczy podatku.
• art. 7 ust. 2, art. 86 ust. 8 pkt 2, art. 88 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Agnieszka Jasiorowska
specjalista w zakresie VAT


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Mieczkowska-Luto

Psycholog międzykulturowy, trener biznesu z 14-letnim doświadczeniem, licencjonowany trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, zastępca kierownika szkół trenerskich Ośrodka INTRA. Absolwentka Szkoły Warsztatu i Treningu Psychologicznego, Studium Treningu Interpersonalnego, Kursu Pomocy Psychologicznej, Akademii Analizy Transakcyjnej. Specjalizuje się w realizacji szkoleń m.in. z zakresu współpracy zespołowej, komunikacji, asertywności i efektywności osobistej i edukacji trenerów. Wykłada i prowadzi zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w zakresie podstaw treningu i warsztatu psychologicznego. . W pracy szkoleniowej korzysta ze sprawdzonych narzędzi diagnostycznych tj. D3TM (DISC Personality Assesment, TEAMS, VALUES). W zakresie tej metody jest jedną z trzech osób w Polsce mogących nadawać międzynarodowy certyfikat Certified Behavioral Consultant. Współautorka (z Agatą Kołodziejczyk-Stryjek) kursów w ramach Akademii Charaktery: Znajdź czas (poświęcony efektywności osobistej) oraz Własnym głosem (dotyczący autoprezentacji oraz radzenia sobie z nieśmiałością)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK