| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować oprogramowanie komputerowe

Jak ewidencjonować oprogramowanie komputerowe

Prowadzimy księgi rachunkowe. Jak zaksięgować operacje związane z nabyciem i późniejszym wykorzystaniem oprogramowania w firmie? Proszę równocześnie wskazać na różnice spowodowane traktowaniem oprogramowania raz jako praw majątkowych, a raz jako licencji.

Wydatki na rozbudowę (ulepszenie) oprogramowania, w zależności od kryterium ponoszenia ryzyka, mogą obciążać bieżące koszty działalności (gdy ryzyko związane z wytworzeniem oprogramowania spoczywa na użytkowniku) lub podlegać aktywowaniu, stanowiąc samodzielny tytuł wartości niematerialnych i prawnych (gdy ryzyko przejmuje producent). Koszty konserwacji służącej do utrzymania zdolności użytkowych dotychczasowego oprogramowania zalicza się do bieżących kosztów działalności. Jeżeli umowa licencyjna przewiduje konieczność dokonania przez biorcę jednorazowej odpłatności za nabyte prawo do korzystania z oprogramowania, cena jego nabycia jest zaliczana do wartości niematerialnych i prawnych. Jeżeli natomiast umowa ma charakter najmu, a zapłacona kwota stanowi zaliczkę, traktuje się ją jako czynne rozliczenia międzyokresowe.
Programy komputerowe mogą być nabywane. Mogą być również wytwarzane na własne potrzeby. Pozostają wówczas poza ewidencją i nie podlegają opodatkowaniu. Oprogramowanie wytwarzane z przeznaczeniem do dalszej sprzedaży wycenia się w okresie przynoszenia przez nie korzyści ekonomicznych, nie dłuższym niż 5 lat, w wysokości nadwyżki kosztów ich wytworzenia nad przychodami (według cen sprzedaży netto) uzyskanymi ze sprzedaży tych produktów w trakcie tego okresu. Nieodpisane po jego upływie koszty wytworzenia zwiększają pozostałe koszty operacyjne.
W bilansie wartości niematerialne i prawne wykazuje się w wartości netto, tzn. z uwzględnieniem odpisów amortyzacyjnych i odpisów z tytułu trwałej utraty ich wartości. Należy jednak pamiętać, że odpisy amortyzacyjne, aby mogły stanowić koszt uzyskania przychodu do celów podatkowych, muszą być dokonywane zgodnie z przepisami prawa podatkowego.
Ewidencja w księgach rachunkowych wybranych operacji gospodarczych związanych z oprogramowaniem została zaprezentowana w tabeli.
Marek Barowicz
specjalista z dziedziny finansów

• art. 64–67, 74–77 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365
• art. 3 ust. 1 pkt 14, art. 34 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1539


Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK