| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć podatek z faktury VAT marża

Czy można odliczyć podatek z faktury VAT marża

Jak ująć w ewidencji zakupu VAT obrazy olejne zakupione na fakturę VAT marża? Czy mam prawo do odliczenia podatku zawartego w marży (faktura nie zawiera wydzielonego podatku)? Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną? Firma prowadzi działalność usługowo-handlową, a obrazy będą wisiały w pomieszczeniach przeznaczonych na gabinety, salę konferencyjną itp.

RADA
Podatnik, który otrzymał fakturę VAT marża, nie ma prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego w stosunku do towarów, których sprzedaż dokumentuje tego rodzaju faktura. W przypadku otrzymania faktury dokumentującej sprzedaż w ramach szczególnej procedury opodatkowania marży nie należy wystawiać faktury wewnętrznej.

UZASADNIENIE
W rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, obrazy stanowią towar, którego dostawa może odbywać się w ramach szczególnej procedury opodatkowania, przewidzianej dla dostawy przedmiotów, takich jak: towary używane, dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie oraz antyki (art. 120). Procedura ta określana jest jako procedura opodatkowania marży naliczanej przez dostawcę ww. towarów. Marża to kwota różnicy między ceną, którą zapłaci nabywca, np. za obraz, a kwotą, którą uiścił za wcześniejsze nabycie obrazu jego dostawca, pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług.
ZAPAMIĘTAJ
Podatnik, który dokonuje dostawy obrazów w ramach procedury opodatkowania marży, nie może na wystawianych przez siebie fakturach oddzielnie wykazywać podatku od towarów i usług (art. 120 ust. 16 ustawy).
W związku z tym, nabywca obrazów otrzyma fakturę z wyszczególnioną kwotą należności ogółem, zawierającą kwotę należnego podatku VAT, bez sumy wartości sprzedaży netto, stawki podatku, jak również kwoty podatku. Faktura taka powinna zwierać również oznaczenie „Faktura VAT marża”.
W świetle regulacji ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane przez podatnika towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1). Jednak podatnik, który otrzymał fakturę VAT marża, nie ma prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego w stosunku do towarów, których sprzedaż dokumentuje tego rodzaju faktura.
Nie należy w tym przypadku wystawiać faktury wewnętrznej. Opisanej transakcji nie można uznać za przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy.

• art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Karolina Socha
pracownik aparatu skarbowego, specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »