| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy transport towaru jest kosztem ubocznym zakupu

Czy transport towaru jest kosztem ubocznym zakupu

Prowadzę handel artykułami budowlanymi. Kupuję beton od producenta do dalszej odsprzedaży. Na fakturze zakupu mam wyszczególnione pozycje za transport standardowy, pompowanie standardowe, beton - każda pozycja jest wyceniona osobno, ale za tę samą ilość towaru. Jak mam rozliczyć taką fakturę: czy w całości księgować w towary handlowe, czy transport w koszty uboczne zakupu, a pompowanie i beton w towary handlowe?

RADA
Do kosztów ubocznych zakupu betonu należy zaliczyć zarówno transport, jak i pompowanie. Beton zaś będzie towarem handlowym. Do kosztów ubocznych zaliczane są bowiem w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku oraz ubezpieczenia w drodze, co wynika z § 3 pkt 3 rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir i punktu 11 objaśnień do pkpir. Pompowanie betonu należy uznać za formę jego załadunku bądź rozładunku. W związku z powyższym koszty te, tak jak koszty transportu, powinny być zaliczane do kosztów ubocznych zakupu i wykazywane w kolumnie 11 pkpir.

• § 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807

Krzysztof Wieluński
specjalista w zakresie podatku dochodowego


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »