| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawką VAT opodatkować usługi badawczo-rozwojowe, gdy umowa została podpisana przed 1 stycznia 2006 r.

Jaką stawką VAT opodatkować usługi badawczo-rozwojowe, gdy umowa została podpisana przed 1 stycznia 2006 r.

Od 1 stycznia 2006 r. będzie obowiązywać 22% stawka VAT na usługi badawczo-rozwojowe PKWiU 73.10. Czy przepis ten ma zastosowanie do umów zawartych przed 1 stycznia 2006 r., szczególnie wielokrotnie fakturowanych (do końca 2005 r. zwolnionych z VAT)? Jak postąpić w przypadku, gdy klient odmówi zapłaty ceny wykonanej usługi, powiększonej o VAT?

RADA
O tym, jaką stawkę zastosować, decydować będzie w tym przypadku fakt, kiedy usługa została wykonana. Natomiast obliczenie kwoty VAT będzie uzależnione od zapisów w umowie. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Od 1 stycznia 2006 r. usługi badawczo-rozwojowe nie będą korzystały ze zwolnienia z VAT. Będą opodatkowane stawką 22%. Przepisy nie zawierają żadnych norm przejściowych, jak należy postępować w tym przypadku. Pomocne może być pismo Ministerstwa Finansów z 24 czerwca 2004 r., nr PP3-812-458/2004/AK/1786, w sprawie stawek VAT w okresie przejściowym, gdy zaczynała obowiązywać nowa ustawa o VAT. Zostało tam stwierdzone, że decydujące znaczenie ma moment wykonania usługi, a nie moment powstania obowiązku podatkowego. Dlatego, odnosząc tę zasadę do naszego przykładu, należy stwierdzić, że w przypadku, gdy wykonają Państwo usługę do 31 grudnia 2005 r., będzie ona korzystała ze zwolnienia, niezależnie od tego, że faktura zostanie wystawiona po tej dacie. Natomiast gdy usługa zostanie wykona po 31 grudnia lub otrzymają Państwo zaliczkę po tej dacie, to niezależnie od tego, że umowa została podpisana w 2005 r., czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu.
Kto poniesienie ciężar VAT w tym przypadku, będzie zależało od postanowień umowy. W przypadku gdy w umowie będzie zapis, że zamawiający jest zobowiązany zapłacić wartość netto + VAT według stawki obowiązującej w momencie wykonania usługi, to nawet w przypadku gdy usługa nie zostanie wykonana do 31 grudnia, zamawiający będzie zobowiązany zapłacić VAT. Natomiast gdy w umowie cena, jaką jest zobowiązany zapłacić nabywca, jest określona całościowo, to przyjmuje się, że kwota ta zawiera również VAT. Do tej kwoty VAT można doliczyć za zgodą zamawiającego. Gdy nie wyrazi on zgody na pokrycie kosztów VAT, to wykonawca usługi będzie zobowiązany do pokrycia tych kosztów. W takim przypadku należy podatek obliczać metodą „w stu”, według zasady, że podstawę opodatkowania w VAT stanowi kwota należna od nabywcy, pomniejszona o VAT, tj. kwota należna x 22/122.

• art. 41 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. Nr 179, poz. 1484

Agnieszka Jasiorowska
specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »