| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować koszty wydziałowe

Jak ewidencjonować koszty wydziałowe

Jestem pracownikiem niewielkiej firmy produkcyjnej i chciałbym zapytać, w jaki sposób należy ewidencjonować koszty wydziałowe, aby uzyskać ich większą przejrzystość?

RADA
W pierwszej kolejności należy te koszty zidentyfikować oraz rozpoznać przyczyny i mechanizmy ich powstawania. W dalszej kolejności – ustalić ich wysokość i wydzielić te, które chcemy szczególnie monitorować, a następnie opracować zakładowy plan kont w tym zakresie.

UZASADNIENIE
Podstawą uzyskania przejrzystości ponoszonych kosztów wydziałowych jest ich identyfikacja w przedsiębiorstwie. Ustalenie układu ewidencyjnego tych kosztów jest punktem wyjścia do prac nad zakładowym planem kont.
UWAGA!
Generalnie przyjmuje się, że do kosztów wydziałowych są zaliczane koszty:
• utrzymania ciągu technologicznego, w tym maszyn i urządzeń produkcyjnych,
• zarządzania i administrowania wydziałem produkcyjnym,
• utrzymania hali fabrycznej,
• utrzymania służb technicznych zabezpieczających prawidłowe funkcjonowanie procesu produkcyjnego.
Wymienione grupy kosztów wydziałowych mają swoje odrębne mechanizmy i przyczyny powstawania. Zależą one w głównej mierze od wielkości i specyfiki produkcji, w tym przyjętej technologii produkcji oraz organizacji przedsiębiorstwa. W zasadzie mają one charakter kosztów stałych.
Koszty utrzymania ciągu technologicznego to koszty związane z utrzymaniem maszyn, urządzeń czy też całych linii technologicznych. Zależą one m.in. od specyfiki produkcji oraz od stopnia ich wykorzystania w procesie produkcyjnym czy też technologii wykonania. Do podstawowych kosztów należy zaliczyć: amortyzację, zużycie materiałów, części zamienne, zużycie energii (elektrycznej, cieplnej, gazu, sprężonego powietrza, pary), remonty i konserwacje. Oprócz kosztów zużycia energii, pozostałe koszty mają charakter kosztów stałych. W ramach kosztów utrzymania ciągu technologicznego należy przypisywać koszty do każdej znaczącej maszyny lub ciągu technologicznego. Należy pamiętać również o kosztach zabezpieczenia oraz ochrony maszyn i ciągów technologicznych w przedsiębiorstwie przed osobami niepożądanymi, które mogą np. ulec wypadkowi lub uszkodzić maszyny. Tak więc należy odpowiednio zorganizować dostęp do obszaru produkcyjnego, np. przez wydzielenie sektorów i wejście do nich tylko za pomocą odpowiednio opracowanych kart dostępu dla pracowników przedsiębiorstwa.
Koszty zarządzania i administrowania wydziałem produkcyjnym to w zasadzie koszty administracyjne, do których należy zaliczyć koszty kierownictwa wydziału, działu przygotowania produkcji czy też działu głównego technologa. Podział ten zależy od wielkości przedsiębiorstwa i jego struktury organizacyjnej lub przyjętej organizacji produkcji, która najczęściej jest podyktowana organizacją procesu technologicznego. Typowy układ kalkulacyjny kosztów to: amortyzacja, wynagrodzenia, narzuty na wynagrodzenia, szkolenia, świadczenia na rzecz pracowników (tylko przypisanym pracownikom danego działu), zużycie materiałów biurowych, literatura i prenumerata czasopism fachowych, usługi telekomunikacyjne komórkowe i stacjonarne (jeśli istnieje dobry automatyczny system rozliczania rozmów telefonicznych), usługi informatyczne, koszty reprezentacji i reklamy limitowanej, podróże służbowe, ryczałty itp. Jest to typowy układ kalkulacyjny kosztów komórki administracyjnej.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK