| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować prowizję z tytułu pośrednictwa związanego z dostawami wewnątrzwspólnotowymi

Jak opodatkować prowizję z tytułu pośrednictwa związanego z dostawami wewnątrzwspólnotowymi

Jesteśmy polską firmą, która współpracuje z firmami włoskimi, sprzedając ich maszyny w Polsce. Jeżeli sprzedaż jest bezpośrednia, otrzymujemy prowizję, która dotyczy również uruchomienia maszyny, szkolenia i napraw w ramach gwarancji. Na określoną kwotę mamy wystawić fakturę VAT. Z jaką stawką należy wystawić fakturę oraz w której pozycji ująć ją w deklaracji VAT-7 i informacji kwartalnej VAT-UE?

RADA
Wymieniona usługa pośrednictwa nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Należy ją jednak ujmować w poz. 21 deklaracji VAT-7. Nie należy jej natomiast wykazywać w informacji podsumowującej VAT-UE. W celu jej udokumentowania należy wystawić fakturę uproszczoną.

UZASADNIENIE
Z treści pytania wynika, iż polska firma świadczy usługi pośrednictwa związane z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi. Usługi te świadczone są na rzecz firm włoskich.
W przypadku usług wykonywanych przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów (art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy o VAT).
Przepis ten ma zastosowanie nie tylko do dostaw krajowych, lecz również do dostaw wewnątrzwspólnotowych. Miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy (art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy). Prowadzi to do wniosku, że świadczone przez polską firmy usługi pośrednictwa są opodatkowane we Włoszech. W tym Państwie znajduje się bowiem miejsce dokonania dostawy towarów, a więc jednocześnie miejsce świadczenia usługi pośrednictwa związanej z taką dostawą.
Warto przy tym wskazać, iż stanowisko takie reprezentowane jest również przez organy podatkowe. Na przykład w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z 10 stycznia 2005 r. (nr IS.II/1-0050/260/04, publ. http://sip.mf.gov.pl/) potwierdzono, że miejscem świadczenia usług pośrednictwa związanych z wewnątrzwspólnotowymi dostawami towarów jest miejsce dokonania dostawy, a więc miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.
W celu udokumentowania świadczonych usług polska firma powinna wystawić fakturę uproszczoną, a więc fakturę bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Obrót z tytułu świadczenia tych usług ujmuje się w deklaracji VAT-7 (jest to zmiana obowiązująca od rozliczenia za wrzesień). Nie wykazuje się natomiast w informacji podsumowującej VAT-UE.

• art. 22 ust. 1 pkt 1 oraz art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tense.pl

Interaktywna agencja reklamowa – specjalista w zakresie inbound marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »