| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wykonawca dzieła autorskiego musi płacić podatek VAT

Czy wykonawca dzieła autorskiego musi płacić podatek VAT

W mojej firmie pracuje na umowę o dzieło osoba fizyczna, która pisze dla mnie program komputerowy. Umowę wystawia raz w miesiącu na różne kwoty. Przy tym osoba ta ma 50% kosztów uzyskania przychodów. Czy potrzebuję w tym przypadku potwierdzenia przez urząd skarbowy wystąpienia praw autorskich? Czy muszę odprowadzać podatek VAT od tych umów o dzieło?

Urząd skarbowy nie decyduje o tym, czy dzieło będące przedmiotem umowy ma charakter autorski. O tym decydują zapisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nie będą Państwo odprowadzać podatku VAT z tego tytułu. W obrocie krajowym podatnikiem VAT będzie bowiem wyłącznie programista komputerowy (informatyk), nie zaś nabywający tę usługę. Umowa ta nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT, jeżeli nie będzie uznana za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą.
Osoba fizyczna zatrudniona na umowę o dzieło wykonująca autorski program komputerowy może być podatnikiem VAT. Zależy to jednak od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, czy umowę o dzieło realizuje ona w ramach samodzielnie wykonywanej działalności. Tylko bowiem taka działalność podlega opodatkowaniu VAT (art. 15 ust. 2).
Jeśli osoba fizyczna wykonuje na umowę o dzieło autorski program komputerowy, a jednocześnie jest związana ze zlecającym umową określającą:
• warunki wykonywania tych czynności,
• wynagrodzenie,
• odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności
– to brak jest podstaw do wystawiania faktury i naliczania VAT od tego programu komputerowego.
Po spełnieniu wymienionych warunków osoba wykonująca ten program nie musi zatem wliczać w cenę swoich usług podatku VAT, nie musi też odprowadzać go do urzędu skarbowego. Nabywający program nie musi w konsekwencji ponosić ekonomicznego ciężaru tego podatku.
•  art. 15 ust. 3 pkt 1, 2 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Alicja Grabowska
pracownik aparatu skarbowego, specjalista w zakresie podatku VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »