| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie są skutki braku numeru VAT UE polskiego nabywcy na fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę

Jakie są skutki braku numeru VAT UE polskiego nabywcy na fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę

Spółka - podatnik VAT - otrzymała od kontrahenta z Niemiec fakturę wartości netto 46,50 euro za prenumeratę roczną czasopisma. Znajduje się na niej numer VAT UE dostawcy, ale nie ma numeru VAT UE nabywcy (jest jedynie nasz adres). Wobec tego nie może to być traktowane jako nabycie wewnątrzwspólnotowe. Jak należy opodatkować tę transakcję, żeby była zgodna z polskimi przepisami ustawy o VAT, i gdzie będzie miejsce świadczenia usługi w tym przypadku?

Jak rozumiem, w przypadku opisanym powyżej mamy do czynienia z transakcją polegającą na tym, że niemiecki dostawca będący podatnikiem (niemieckiego) VAT wysyła prenumerowane czasopisma do spółki. Dostawca, co z kolei wynika z faktury, jest podatnikiem VAT zarejestrowanym dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych w Niemczech.
Po stronie podatnika niemieckiego brak podania na fakturze numeru VAT UE polskiego nabywcy będzie oznaczał brak możliwości zastosowania przepisów dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych. Spowoduje to opodatkowanie transakcji w Niemczech stawką właściwą dla dostawy na terytorium Niemiec. Dopiero ewentualne podanie numeru VAT UE przez polską spółkę nabywcy umożliwiłoby niemieckiemu dostawcy zastosowanie przepisów dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (i zastosowanie stawki 0%).
Spółka powinna potraktować powyższą transakcję jako WNT i opodatkować ją polskim VAT, ponieważ z punktu widzenia polskiej ustawy o VAT spełnione są warunki uznania tej transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W tym samym miesiącu podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Na zakończenie warto zwrócić uwagę, że przepisy ustawy o VAT nie przewidują wprost, że brak zarejestrowania się przez podatnika VAT czynnego dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych (a ściślej WNT) uniemożliwia mu odliczenie podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Jednakże w praktyce niektóre organy podatkowe uzależniają prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od tego, czy spółka w chwili powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT była podatnikiem VAT czynnym zarejestrowanym dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych.
•  art. 9 ust. 1, art. 13 ust. 2 pkt 1 i ust. 6, art. 15 ust. 1, art. 25 ust. 1, art. 26 ust. 1 pkt 2, art. 86 ust. 1 i 2 pkt 4, art. 88 ust. 4 w zw. z art. 96 oraz art. 97 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Bartosz Iljin
doradca podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »