| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu

Proszę o wyjaśnienie na przykładach, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu. Czy jest to uzależnione od otrzymania faktury, czy też w przypadku nieotrzymania faktury obowiązek ten powstaje w innym terminie?

Najczęściej obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu powstanie w dniu wystawienia faktury przez dostawcę. Jeżeli dostawca nie wystawi faktury, to obowiązek podatkowy powstanie 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Moment powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu ilustrują dwa poniższe przykłady.
Pierwszy odnosi się do sytuacji, gdy dostawca nie wystawił faktury. Drugi natomiast przedstawia transakcję, w wyniku której dostawca taką fakturę wystawił. Regułą jest, iż transakcje takie będą dokumentowane fakturami, dlatego też z sytuacjami przedstawionymi w drugim przykładzie będziemy mieli najczęściej do czynienia.
Przykład 1
W lipcu br. polska firma zakupiła towary handlowe na terenie Niemiec. Fakturę za dokonane zakupy wystawił kontrahent niemiecki, jednak dopiero z datą 20 września. Biorąc pod uwagę postanowienia art. 20 ust. 5 i 6 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy z tytułu dokonanego wewnątrzwspólnotowego nabycia powstanie 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy zakupionych towarów, a więc w omawianym przypadku 15 sierpnia. W rozliczeniu za sierpień należne z tego tytułu zobowiązanie powinno być uwzględnione w składanej do urzędu skarbowego deklaracji VAT-7.
Przykład 2
15 sierpnia br. polska firma dokonała zakupu towarów handlowych na Słowacji. W tym też dniu słowacki kontrahent wystawił fakturę. Obowiązek podatkowy w tym przypadku, jako wyjątek od ogólnej zasady, powstanie również w sierpniu, czyli z chwilą wystawienia faktury przez kontrahenta ze Słowacji.
Dokumentami potwierdzającymi dokonanie wewnątrzwspólnotowego nabycia są: faktura VAT wystawiona przez kontrahenta z Unii Europejskiej oraz wszelkie inne dokumenty pozwalające w szczególności na określenie miejsca wykonania czynności, podstawy opodatkowania oraz wysokości podatku należnego.
Podstawą do rozliczenia należnego zobowiązania podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia jest natomiast faktura wewnętrzna wystawiana przez polskiego podatnika dokonującego tego nabycia.
Wynikająca z wystawionej przez nabywcę faktury wewnętrznej kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia stanowi równocześnie kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim zakupione towary wykorzystywane są do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Na podstawie tych faktur oraz rejestrów prowadzonych na potrzeby podatku od towarów i usług sporządzane są następnie stosowne deklaracje VAT-7.
Ponadto do obowiązków każdego podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia lub dostawy należy również złożenie za okresy kwartalne, w terminie do 25. dnia następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, stosownej informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach/nabyciach towarów na druku VAT UE.
•  art. 20 ust. 5 i 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Aldona Werner
pracownik aparatu skarbowego, specjalista w zakresie VAT


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK