| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu

Proszę o wyjaśnienie na przykładach, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu. Czy jest to uzależnione od otrzymania faktury, czy też w przypadku nieotrzymania faktury obowiązek ten powstaje w innym terminie?

Najczęściej obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu powstanie w dniu wystawienia faktury przez dostawcę. Jeżeli dostawca nie wystawi faktury, to obowiązek podatkowy powstanie 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Moment powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu ilustrują dwa poniższe przykłady.
Pierwszy odnosi się do sytuacji, gdy dostawca nie wystawił faktury. Drugi natomiast przedstawia transakcję, w wyniku której dostawca taką fakturę wystawił. Regułą jest, iż transakcje takie będą dokumentowane fakturami, dlatego też z sytuacjami przedstawionymi w drugim przykładzie będziemy mieli najczęściej do czynienia.
Przykład 1
W lipcu br. polska firma zakupiła towary handlowe na terenie Niemiec. Fakturę za dokonane zakupy wystawił kontrahent niemiecki, jednak dopiero z datą 20 września. Biorąc pod uwagę postanowienia art. 20 ust. 5 i 6 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy z tytułu dokonanego wewnątrzwspólnotowego nabycia powstanie 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy zakupionych towarów, a więc w omawianym przypadku 15 sierpnia. W rozliczeniu za sierpień należne z tego tytułu zobowiązanie powinno być uwzględnione w składanej do urzędu skarbowego deklaracji VAT-7.
Przykład 2
15 sierpnia br. polska firma dokonała zakupu towarów handlowych na Słowacji. W tym też dniu słowacki kontrahent wystawił fakturę. Obowiązek podatkowy w tym przypadku, jako wyjątek od ogólnej zasady, powstanie również w sierpniu, czyli z chwilą wystawienia faktury przez kontrahenta ze Słowacji.
Dokumentami potwierdzającymi dokonanie wewnątrzwspólnotowego nabycia są: faktura VAT wystawiona przez kontrahenta z Unii Europejskiej oraz wszelkie inne dokumenty pozwalające w szczególności na określenie miejsca wykonania czynności, podstawy opodatkowania oraz wysokości podatku należnego.
Podstawą do rozliczenia należnego zobowiązania podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia jest natomiast faktura wewnętrzna wystawiana przez polskiego podatnika dokonującego tego nabycia.
Wynikająca z wystawionej przez nabywcę faktury wewnętrznej kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia stanowi równocześnie kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim zakupione towary wykorzystywane są do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Na podstawie tych faktur oraz rejestrów prowadzonych na potrzeby podatku od towarów i usług sporządzane są następnie stosowne deklaracje VAT-7.
Ponadto do obowiązków każdego podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia lub dostawy należy również złożenie za okresy kwartalne, w terminie do 25. dnia następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, stosownej informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach/nabyciach towarów na druku VAT UE.
•  art. 20 ust. 5 i 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Aldona Werner
pracownik aparatu skarbowego, specjalista w zakresie VAT


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK