| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie są konsekwencje naruszenia terminu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego

Jakie są konsekwencje naruszenia terminu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego

Jakie konsekwencje rodzi przekroczenie o jeden dzień terminu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego, o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o VAT? Badanie potwierdziło spełnianie przez samochód wymogów art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy. Ostateczny termin badania przypadał na 12 października 2005 r., badanie zaś zostało przeprowadzone 13 października 2005 r. Czy tracę prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionego paliwa od 22 sierpnia 2005 r.? Jeżeli tracę, to czy z dniem przeprowadzenia badania, tj. 13 października 2005 r., nabywam ponownie prawo do odliczania podatku od zakupionego paliwa?

RADA
Termin przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego ma charakter instrukcyjny. Podatnicy, którzy dopełnią obowiązku przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego z opóźnieniem, nie poniosą żadnych konsekwencji jego naruszenia.

UZASADNIENIE
Zgodnie z obowiązującym od 22 sierpnia 2005 r. brzmieniem art. 86 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1–4 ustawy stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego, przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Przeprowadzenie takiego badania istotne jest nie tylko z punktu widzenia pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu niektórych pojazdów samochodowych, ale również z punktu widzenia możliwości odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 1–4 ustawy.
Obowiązek przeprowadzenia badania, o którym mowa wcześniej, dotyczy również samochodów nabytych na gruncie poprzednio obowiązujących przepisów. Dla samochodów tych (a ściśle dla samochodów nabytych przed 1 czerwca 2005 r.) ustawodawca przewidział jednak szczególnego rodzaju okres przejściowy. Na podstawie art. 5 ustawy nowelizującej, badanie, o którym mowa, w przypadku takich samochodów należy przeprowadzić w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Jednocześnie zauważyć należy, że przepisy nie przewidują żadnych sankcji za naruszenie terminu przeprowadzenia przedmiotowego dodatkowego badania technicznego. W szczególności, z przepisów nie wynika, aby naruszenie powyższego terminu skutkowało utratą prawa do odliczenia (utratę prawa do odliczenia przepisy przewidują jedynie wówczas, gdy zaświadczenie, o którym mowa, zawiera informacje niezgodne ze stanem faktycznym – por. art. 88 ust. 3a pkt 6 ustawy). W konsekwencji termin, o którym mowa, uznać należy za termin o charakterze instrukcyjnym. Podatnicy, którzy dopełnią obowiązku przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego z opóźnieniem, nie poniosą żadnych konsekwencji jego naruszenia (w szczególności wówczas, gdy opóźnienie jest tak niewielkie, jak w omawianym przypadku).

• art. 86 ust. 5 w zw. z art. 86 ust. 4 pkt 1–4 oraz art. 88 ust. 3a pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• art. 5 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw – Dz.U. Nr 90, poz. 756

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »