| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak udokumentować usługę międzynarodowego transportu osób

Jak udokumentować usługę międzynarodowego transportu osób

Jak powinny wyglądać prawidłowo wystawione faktury za transport osób, jeżeli spółka z o.o. ma uprawnienia do transportu międzynarodowego na przewóz osób i przewozi osoby z Polski do Włoch i z Włoch do Polski, lecz nie jest podatnikiem VAT UE? Faktura jest wystawiana dla biura turystycznego, zarejestrowanego jako podatnik VAT UE. Jak powinna być opodatkowana taka usługa? Obecnie Spółka wystawia jedną fakturę za cały miesiąc ze stawką 7% w kraju i "nie dotyczy", jeśli chodzi o kraje UE.

RADA
Przedmiotowa usługa podlega opodatkowaniu we wszystkich państwach, na terytorium których przebiega transport. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w wystawianych przez Spółkę fakturach.

UZASADNIENIE
Miejscem świadczenia usług transportowych jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Zasada ta dotyczy również wewnątrzwspólnotowego transportu osób, a zatem świadczona przez Spółkę usługa podlega opodatkowaniu (zakładając, że trasa przebiega przez Czechy i Austrię) podatkiem VAT częściowo:
• w Polsce,
• w Czechach,
• w Austrii,
• we Włoszech.
Należy zwrócić uwagę, iż obowiązkiem firmy transportowej jest w takim przypadku rozliczenie podatku w każdym z wymienionych państw (z obowiązku tego firma może być zwolniona, jeśli nabywca świadczonej usługi jest zdolny rozliczyć podatek w tych państwach w ramach importu usług), a nie tylko w Polsce. Oznacza to również, że odcinek usługi opodatkowany w danym państwie dokumentowany winien być, co do zasady, fakturą (rachunkiem) wystawianą na zasadach obowiązujących w danym państwie.
Dlatego też, w omawianej sytuacji najpierw należy rozważyć, czy Spółka nie jest obowiązana do rejestracji w państwach, po których przebiega transport, a w konsekwencji – nie jest obowiązana wystawiać faktur na zasadach obowiązujących w tych państwach (z obowiązku takiego Spółka może być zwolniona, jeśli transport wykonywany przez Spółkę jest uważany za okazjonalny i opodatkowany jest na szczególnych zasadach obowiązujących przy okazjonalnym transporcie osób). Dopiero ustalenie, że Spółka nie ma obowiązku takiej rejestracji, pozwala na udokumentowanie części usługi polską fakturą uproszczoną, a więc fakturą bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem (por. art. 106 ust. 2 ustawy).
W tym kontekście, wystawianie tylko polskiej faktury z podziałem na część trasy opodatkowaną w Polsce oraz część pozostałą nie jest polecanym wyjściem. Za najbardziej prawidłowe uważam wystawienie faktury „polskiej” oraz trzech faktur dokumentujących pozostałe odcinki transportu (faktury czeskiej, austriackiej oraz włoskiej, względnie polskich faktur uproszczonych).
Jeśli chodzi o brak rejestracji Spółki jako podatnika VAT UE, to fakt ten nie ma znaczenia z punktu widzenia zasad i dokumentacji przedmiotowych usług.

• art. 27 ust. 2 pkt 2 oraz art. 106 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK