| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Likwidacja - obowiązki sprawozdawcze

Likwidacja - obowiązki sprawozdawcze

Na jaki dzień sporządza się bilans otwarcia likwidacji - na dzień otwarcia czy na dzień przed? W jakim czasie od otwarcia likwidacji bilans musi być przedłożony do zatwierdzenia walnemu zgromadzeniu? Czy bilans ten również składa się w KRS?

RADA
Bilansu otwarcia dokonuje się na dzień rozpoczęcia likwidacji. Samo sporządzenie sprawozdania finansowego jednostki postawionej w stan likwidacji podlega takim samym terminom jak „zwykłe” roczne sprawozdanie finansowe. Odmienne jest to, że sprawozdanie to nie podlega przedłożeniu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ponadto w samym sprawozdaniu przyjmuje się inne zasady wyceny składników aktywów i pasywów.

UZASADNIENIE
Zdarzenia gospodarcze, które powodują powstanie obowiązku zamknięcia i otwarcia ksiąg rachunkowych, zostały określone w art. 12 ustawy o rachunkowości. Wśród wymienionych przypadków znajduje się opisany przez Czytelnika moment rozpoczęcia likwidacji. I tak zgodnie z ust. 2 tego artykułu księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tego zdarzenia. Tym samym księgi rachunkowe otwiera się (zgodnie z ust. 1) na dzień rozpoczęcia likwidacji. Sprawozdanie finansowe (zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości) sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, o którym mowa w art. 12 ust. 2.
Sposób zatwierdzania sprawozdania finansowego został określony w art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Artykuł ten stanowi, że kierownik jednostki (tj. zarząd w spółkach kapitałowych i właściciele w spółkach osobowych) zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy. Przepis art. 53 ust. 1 wskazuje, że roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego. Sprawozdanie jednostki postawionej w stan likwidacji nie będzie podlegało badaniu i ogłaszaniu, gdyż nie jest to jednostka kontynuująca działalność (art. 64 ust. 1 oraz art. 29 ust. 4 ustawy o rachunkowości).
Należy dodatkowo pamiętać, że sprawozdanie finansowe podmiotu w likwidacji jest sporządzane według innych zasad wyceny składników aktywów i pasywów niż sprawozdanie roczne. Zasady te zostały wskazane w art. 29, a także w art. 36 ust. 3 ustawy o rachunkowości.

Piotr Rybicki
specjalista z dziedziny finansów i rachunkowości

• art. 28 ust. 1, art. 28 ust. 2, art. 29, art. 36 ust. 3, art. 45 ust. 1, art. 52 ust. 1, art. 53 ust. 1, art. 64 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1539


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK