| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Gdzie podlega opodatkowaniu usługa transportu towarów przez niemieckiego kontrahenta na zlecenie polskiej firmy

Gdzie podlega opodatkowaniu usługa transportu towarów przez niemieckiego kontrahenta na zlecenie polskiej firmy

Gdzie podlega opodatkowaniu VAT usługa transportu i jaka jest potrzebna dokumentacja w przypadku, gdy firma polska, posiadająca VAT UE, przy wywozie towarów z Polski do Niemiec najmuje niemiecką firmę transportową?

RADA
Usługa transportu będzie podlegała opodatkowaniu w kraju rozpoczęcia transportu towarów, czyli w Polsce. Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku od usługi będzie polska firma – zleceniodawca. W tym celu należy wystawić fakturę wewnętrzną z wyliczonym podatkiem należnym. Będzie on stanowił jednocześnie podatek naliczony podlegający odliczeniu.

UZASADNIENIE
W przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie następuje na terytorium dwóch różnych krajów członkowskich Wspólnoty, ma miejsce usługa transportu wewnątrzwspólnotowego. W tym przypadku miejsce świadczenia tych usług (ich opodatkowania) zostało uregulowane w sposób szczególny w art. 28 ustawy. Miejscem świadczenia usługi transportowej jest miejsce, gdzie transport się rozpoczyna. Jeżeli natomiast nabywca usługi transportowej poda świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT (podatku od wartości dodanej), na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, z którego transport się rozpoczyna, to miejscem świadczenia usługi (jej opodatkowania) jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
Zasadą jest więc, że miejscem opodatkowania usługi transportowej jest miejsce rozpoczęcia transportu albo kraj Wspólnoty, który wydał zleceniobiorcy numer VAT UE, jeżeli jest on inny niż kraj rozpoczęcia transportu.
WAŻNE
Opodatkowanie w kraju rozpoczęcia transportu dotyczy również przypadku, gdy usługobiorca jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT UE na terytorium kraju rozpoczęcia transportu, a świadczącym usługę (usługodawcą) jest podmiot z innego kraju członkowskiego.
Taka sytuacja została przedstawiona w pytaniu. Polska firma jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych i posiada numer NIP PL. Jeżeli numer ten podała usługodawcy, to w tym przypadku ciężar opodatkowania usługi będzie spoczywał na niej. Stanowi o tym przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 ustawy. W związku z powyższym nabyte usługi należy traktować jako import usług.
Rozliczenie podatku powinno w takiej sytuacji przebiegać następująco. Niemiecki usługodawca powinien wystawić polskiej firmie fakturę VAT za wykonane usługi, bez naliczania podatku od wartości dodanej, z informacją, że podatek rozlicza nabywca. Na jej podstawie firma zobowiązana jest wystawić fakturę wewnętrzną, w której rozliczy podatek od nabytej usługi według stawki 22%. Jest to podatek należny od usługi, który firma powinna wykazać w deklaracji VAT. Podatek ten stanowi również podatek naliczony podlegający odliczeniu (art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy). Odliczenie podatku naliczonego powinno zostać ujęte w tej samej deklaracji podatkowej, w której wykazany został podatek należny od nabycia usług. Jeżeli kwota podatku naliczonego nie zostanie wykazana w deklaracji za ten miesiąc, może być również ujęta w deklaracji za następny okres rozliczeniowy, na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy. W przedstawionej sytuacji podatek należny i naliczony będą się wzajemnie kompensowały.

• art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 2, art. 28 ust. 1 i 3, art. 86 ust. 2 pkt 4, art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »