| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaki podatek w przypadku budowy w etapach

Jaki podatek w przypadku budowy w etapach

Prowadzimy budowę, która jest realizowana w etapach. Jak wygląda sprawa opodatkowania podatkiem od nieruchomości budynków, których budowa została już zakończona? Czy powinniśmy to zgłosić, w jakim terminie i komu? Co z pozostałymi budynkami, przy budowie których prace jeszcze trwają?

W przypadku nowo wybudowanych budynków ustawodawca w sposób szczególny uregulował moment powstania obowiązku podatkowego. Powstaje on w odniesieniu do takich obiektów z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku przed jego ostatecznym wykończeniem. W orzecznictwie i piśmiennictwie dość zgodnie przyjmuje się, że budowa jest zakończona, jeżeli obiekt budowlany odpowiada warunkom, jakie przepisy prawa budowlanego przewidują przy zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy.

Fakt wybudowania nowego budynku oczywiście podlega zgłoszeniu właściwemu organowi podatkowemu, przy czym tryb takiego zgłoszenia zależy od kategorii podatnika.

Osoby fizyczne, w tym także prowadzące działalność gospodarczą, zawiadamiają o wybudowaniu nowych budynków (rozpoczęciu użytkowania budynku przed jego ostatecznym wykończeniem) poprzez złożenie informacji sporządzonej na formularzu według wzoru ustalonego przez radę gminy. Informację taką składa się w terminie 14 dni od dnia zakończenia budowy (rozpoczęcia użytkowania budynku przed jego ostatecznym wykończeniem).
Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne i spółki niemające osobowości prawnej zawiadamiają o wybudowaniu nowych budynków (rozpoczęciu użytkowania budynku przed jego ostatecznym wykończeniem) w ramach deklaracji na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy składanej bez wezwania w terminie do 15 stycznia każdego roku podatkowego i sporządzonej na formularzu według wzoru ustalonego przez radę gminy.

Jeżeli nowo wybudowany budynek (budynek, którego użytkowanie rozpoczęło się przed jego ostatecznym wykończeniem) stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych lub spółek nieposiadających osobowości prawnej (z wyjątkiem osób tworzących wspólnotę mieszkaniową), wówczas zawiadomienie, o którym mowa, następuje na zasadach właściwych dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych lub spółek nieposiadających osobowości prawnej.

Należy zwrócić uwagę, że niewypełnienie powyższych obowiązków jest zagrożone odpowiedzialnością karną skarbową.

Jeżeli chodzi o budynki, przy których prace jeszcze trwają, do momentu, w którym ich budowa zostanie zakończona lub w którym rozpocznie się ich użytkowanie przed ostatecznym ich wykończeniem, pozostają one poza zainteresowaniem organów podatkowych. Wynika to z faktu, że każdy budynek stanowi odrębny przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości, a więc fakt zakończenia budowy określonych budynków nie wpływa na opodatkowanie budynków, przy których prace budowlane jeszcze trwają (zakładając oczywiście, że budynki takie nie są już użytkowane).

Maciej Pniewski, prawnik z kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners z Poznania

Przygotował Marcin Musiał


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »