| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować otrzymanie nagrody od kontrahenta

Jak opodatkować otrzymanie nagrody od kontrahenta

Czy nagroda otrzymana w konkursie w ramach działalności gospodarczej podlega u obdarowanego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Czy podstawą opodatkowania będzie kwota brutto czy netto? Czy późniejsza sprzedaż nagrody przez obdarowaną firmę osobie trzeciej będzie podlegać opodatkowaniu VAT i PIT?

RADA
Otrzymana nagroda powiększa przychody z działalności gospodarczej i należy ją opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podstawą opodatkowania będzie kwota netto u podatnika VAT, a kwota brutto u przedsiębiorcy niebędącego podatnikiem VAT. Późniejsza sprzedaż nagrody jest tak samo opodatkowana jak sprzedaż każdej innej rzeczy, która została zakupiona.

UZASADNIENIE
Jak rozumiem, konkurs jest organizowany przez przedsiębiorcę w ramach jego działalności gospodarczej. Również osoba otrzymującą nagrodę jest przedsiębiorcą i prowadzi działalność gospodarczą, z której dochód jest opodatkowany na zasadach ogólnych podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Przychodami z działalności gospodarczej są, między innymi, wartości otrzymanych świadczeń w naturze. A więc, wartość otrzymanej nagrody podwyższa przychody do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Podmiot dający nagrodę, jeżeli jej wartość przekracza 100 zł netto, musi wystawić fakturę VAT wewnętrzną i wykazać podatek VAT w deklaracji.
Jeżeli otrzymujący jest podatnikiem VAT czynnym, to przychód należy wykazać w wartości netto, jeżeli zaś nie – to w wartości brutto. Wyjaśnię, dlaczego tak jest, na przykładzie.
Przykład
1) Podatnik VAT czynny otrzymuje nagrodę o wartości netto 1000 zł (brutto 1220 zł). Gdyby ją kupił, wydałby 1220 zł, ale 220 zł mógłby odliczyć w deklaracji VAT jako podatek naliczony. Faktycznie jego koszt wyniósłby 1000 zł. Dzięki otrzymaniu nagrody gratis, zaoszczędza 1000 zł. Stąd powstaje przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 1000 zł.
2) Przedsiębiorca, który nie jest podatnikiem VAT czynnym, otrzymuje nagrodę o wartości netto 1000 zł (brutto 1220 zł). Gdyby ją kupił, wydałby 1220 zł i nie mógłby odliczyć VAT-u z faktury. Dzięki otrzymaniu nagrody gratis, zaoszczędził 1220 zł. Stąd powstaje przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 1220 zł.
Późniejsza sprzedaż nagrody będzie tak samo opodatkowana jak sprzedaż każdego zakupionego towaru. Czyli powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatnik VAT czynny będzie musiał wystawić kupującemu fakturę z podatkiem VAT.

• art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1366
• 15 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Barbara Pyzel
konsultant podatkowy w BDO Polska


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »