| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak prawidłowo księgować dokumenty celne w pkpir

Jak prawidłowo księgować dokumenty celne w pkpir

Importuję towary ze Stanów Zjednoczonych. Jak prawidłowo księgować dokumenty celne w księdze przychodów i rozchodów? Jakie są inne obowiązki względem urzędu skarbowego i urzędu statystycznego, wynikające z zakupu towaru z krajów spoza Unii Europejskiej.

RADA
Oprócz złożenia dokumentu SAD nie ma żadnych innych obowiązków dokumentacyjnych z tytułu importu towarów z kraju nienależącego do Unii Europejskiej. Szczegóły ujęcia importu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
W przypadku dokonania importu towarów z kraju nienależącego do Unii Europejskiej wszystkie należności publicznoprawne związane z tą transakcją (m.in. cło, VAT, opłaty celne) są wykazane w dokumencie SAD. Jednocześnie dokument ten stanowi źródło informacji o charakterze statystycznym.
(+) Nie ma więc obowiązku składania dodatkowych dokumentów ani w urzędzie skarbowym, ani w urzędzie statystycznym.
W katalogu dowodów księgowych, na podstawie których można dokonywać zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, mieści się m.in. dokument celny. Właśnie takim dokumentem jest SAD – jednolity dokument odprawy celnej.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Jeżeli przedmiotem importu jest towar lub inny składnik majątku nabyty w celu wykorzystania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, to aby ująć jego wartość w księdze, należy dokonać wyceny właśnie na podstawie danych zawartych w dokumencie odprawy celnej.
Będą to nie tylko elementy składowe ceny zakupu, ale także średni kurs NBP zastosowany w dokumencie i właściwy do ustalenia wartości importowanego przedmiotu w złotych. Na cenę zakupu w przypadku importu składa się: cena, jaką nabywca płaci za nabyty przedmiot, pomniejszona o VAT (jeżeli oczywiście podlega on odliczeniu), powiększona o cło, podatek akcyzowy i opłaty celne dodatkowe. Wszystkie wymienione wartości składają się na jedną wartość, która podlega wpisowi w jednej pozycji w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako cena zakupu określonego składnika majątku.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Jeżeli transakcja nie jest przeprowadzona gotówkowo i zapłata nastąpi dopiero po otrzymaniu przedmiotu importu, to ujęte w księdze koszty zakupu należy skorygować o różnice kursowe, jakie powstaną między datą zarachowania kosztów a datą zapłaty.
W tym celu trzeba porównać wartość ceny należnej kontrahentowi w dniu zarachowania kosztów (z zastosowaniem średniego kursu NBP ujętego w SAD) z wartością tej należności przeliczoną na złote polskie w dniu zapłaty, według kursu sprzedaży ogłoszonego przez bank, z którego usług korzystał podatnik dla dokonania przelewu. Jeśli podatnik skorzystał na powstałej w ten sposób różnicy kursów – musi pomniejszyć wartość towarów o tę różnicę. W przeciwnym razie (różnica kursowa niekorzystna dla podatnika) jej wartość odpowiednio podwyższy wartość zakupu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• § 3 pkt 2, § 12 ust. 3 pkt 1, ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807
• art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK