| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podatnik po wznowieniu działalności musi ponownie składać VAT-R

Czy podatnik po wznowieniu działalności musi ponownie składać VAT-R

Pierwszy raz dokonałem rejestracji w zakresie podatku VAT w czerwcu 1999 r. Składałem deklaracje VAT-7 - miesięcznie. Następnie, w maju 2003 r. zawiesiłem działalność gospodarczą. Czy teraz jestem zobowiązany złożyć zgłoszenie rejestracyjnego VAT-R przed wykonaniem pierwszej czynności po wznowieniu działalności?

RADA
Tak, przed wykonaniem pierwszej czynności w zakresie podatku VAT powinien Pan zarejestrować się jako podatnik VAT czynny. Przy czym należy pamiętać, iż organy podatkowe uważają, że podmiot staje się podatnikiem VAT w momencie otrzymania decyzji potwierdzającej rejestrację, a nie następnego dnia po złożeniu formularza VAT-R do urzędu skarbowego.

UZASADNIENIE
Podatnicy zarejestrowani na ostatni dzień przed dniem wejścia w życie nowych przepisów dotyczących rejestracji podatników, tj. 12 kwietnia 2004 r., uznani zostali za podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT. Należy zaznaczyć, iż jako podatników VAT czynnych zarejestrowano podmioty, które złożyły co najmniej jedną deklarację w okresie 6 kolejnych miesięcy lub za dwa kolejne kwartały poprzedzające ostatni miesiąc przed wejściem w życie ustawy, tj. za miesiące od września 2003 r. do lutego 2004 r. lub za III i IV kwartał 2003 r. Podatnicy, którzy dokonali zgłoszenia rejestracyjnego, ale korzystali ze zwolnienia z podatku VAT, uznani zostali za podatników VAT zwolnionych.
Z treści pytania Czytelnika wynika, iż był on zarejestrowany jako podatnik VAT w swoim urzędzie skarbowym, jednak prowadzona przez niego działalność gospodarcza została na pewien czas zawieszona. Zatem nie składał deklaracji VAT-7 za 6 kolejnych miesięcy poprzedzających ostatni miesiąc przed wejściem w życie nowych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (tj. za miesiące od września 2003 r. do lutego 2004 r.). W takiej sytuacji z dniem 13 kwietnia 2004 r. utracił status zarejestrowanego podatnika podatku VAT i został wykreślony z rejestru podatników VAT.
Aby ponownie wstąpić w prawa i obowiązki podatnika VAT czynnego, Czytelnik musi złożyć formularz VAT–R do właściwego urzędu skarbowego oraz wnieść opłatę rejestracyjną na konto urzędu gminy w kwocie 152 zł. Następnie, po dopełnieniu wszystkich obowiązków, podatnik powinien otrzymać VAT-5 – decyzję zarejestrowania go jako podatnika VAT czynnego. Od dnia otrzymania tej decyzji ma on prawo dokonywać sprzedaży, wystawiać faktury oraz odliczać podatek VAT naliczony z faktur zakupu. Przedstawione stanowisko potwierdzają w swoich interpretacjach organy podatkowe, m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław – Fabryczna w postanowieniu nr EI 406/1/1/1/05 z 26 sierpnia 2005 r.

• art. 96, art. 157 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Ewa Michalak
specjalista w zakresie VAT


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK