| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy zaliczyć do kosztów wynagrodzenie roczne

Kiedy zaliczyć do kosztów wynagrodzenie roczne

Jesteśmy przedsiębiorstwem państwowym. Mamy obowiązek wypłacenia naszym pracownikom dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2005 r., co zrobimy do końca marca br. Do kosztów którego roku powinniśmy zaliczyć wartość wypłaconych wynagrodzeń rocznych?

RADA
Wynagrodzenia roczne powinni Państwo zaliczyć do kosztów dopiero w momencie ich wypłaty, będą one zatem kosztem 2006 r.

UZASADNIENIE
Jednostki budżetowe zobowiązane są do ustalenia wysokości i wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Zasady jego wypłaty są określone w ustawie z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.). Wynagrodzenie to ustala się od wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika w ciągu całego roku kalendarzowego, za który ono przysługuje. Wartość otrzymanego przez pracownika wynagrodzenia za dany rok znana będzie dopiero po zakończeniu roku. Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje.
Do końca 2004 r. wynagrodzenie ze stosunku pracy i składki na ubezpieczenie finansowane przez pracodawcę zaliczane były do kosztów podatkowych w momencie ich zarachowania. Począwszy od 2005 r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat świadczeń oraz innych należności, m.in. z tytułu wynagrodzenia ze stosunku pracy. Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest bez wątpienia jednym z elementów wynagrodzenia ze stosunku pracy. Potwierdza to także art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warto tu także dodać, że do kosztów podatkowych nie zalicza się również nieopłaconych do ZUS składek. Określone w art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a wyłączenie z katalogu kosztów uzyskania przychodów stanowi odstępstwo od generalnej zasady potrącania kosztów tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą (art. 15 ust. 4 updop).
Jak stwierdzono w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego wydanym przez Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku z 13 października 2005 r. „o momencie uznania za koszty uzyskania przychodów wynagrodzenia decyduje data jego faktycznej wypłaty lub dzień postawienia go do dyspozycji pracownika, a nie sam fakt naliczenia wynagrodzenia, a w przypadku składek na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracodawcę, data zapłaty tych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych” (sygnatura RO.XV./423/PDOP-484/135/JB /05, opubl. www.mf.gov.pl).
Podsumowując, naliczone w 2005 r., a niewypłacone lub niepostawione do dyspozycji pracownika w 2005 r. wynagrodzenia, w tym wynagrodzenie roczne jako świadczenie zaliczane do przychodów ze stosunku pracy, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu 2005 r. Kosztem uzyskania przychodów tego roku nie mogą być również nieopłacone do ZUS składki ubezpieczeniowe od tych wynagrodzeń.
PRZYKŁAD
Wynagrodzenia dla pracowników za styczeń zostały wypłacone 31 stycznia. Składki na poczet ubezpieczenia społecznego w części sfinansowanej przez płatnika od tych wynagrodzeń zapłacono 15 lutego. W tej sytuacji do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć:
 31 stycznia – wynagrodzenia,
 15 lutego – składki na ubezpieczenia społeczne.

•  art. 16 ust. 1 pkt 57, 57a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Sławomir Biliński
specjalista w zakresie podatku dochodowego


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Szkoła Jazdy Subaru

Kursy z doskonalenia techniki jazdy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »