| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować prowizje za pośrednictwo finansowe

Jak ewidencjonować prowizje za pośrednictwo finansowe

Firma zajmująca się pośrednictwem w udzielaniu kredytów, głównie na zakup samochodów, otrzymuje na rachunek bankowy zwrot opłaty manipulacyjnej od każdego kredytu udzielonego przez bank. W której pozycji podatkowej księgi przychodów i rozchodów powinna być wpisana opłata manipulacyjna? Czy jest to przychód zwolniony, czy opodatkowany?

RADA
Jeżeli jest to działalność podstawowa firmy, przychód powinien być ujęty w kolumnie 7 „Wartość sprzedanych towarów i usług” podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jeśli jest to działalność dodatkowa – powinien się znaleźć w kolumnie 8 „Pozostałe przychody”. Prowizje i opłaty manipulacyjne wynikające z usług pośrednictwa finansowego są dla firmy zajmującej się pośrednictwem przychodem i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, natomiast są one zwolnione z VAT.

UZASADNIENIE
Zyskiem firmy pośredniczącej w udzielaniu kredytów jest opłata manipulacyjna, którą bank wpłaca na rachunek bankowy po podpisaniu umowy kredytowej. Opłata ta jest przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem docho- dowym.
Usługi pośrednictwa finansowego ujęte w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 65.22 są, zgodnie z załącznikiem 4 do ustawy o podatku od towarów i usług „Wykaz usług zwolnionych od podatku”, zwolnione z VAT.
Uzyskany przychód powinien być potraktowany jako „Wartość sprzedanych towarów i usług” i ujęty w kolumnie 7 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jeżeli pośrednictwo w udzielaniu kredytów jest jedną z podstawowych działalności firmy. Jeśli natomiast jest to działalność dodatkowa, np. komisu samochodowego, to uzyskany przychód powinien się znaleźć w kolumnie 8 „Pozostałe przychody”.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów kolumna 7 jest m.in. przeznaczona do wpisywania przychodów ze sprzedaży wyrobów (towarów handlowych) i usług, natomiast kolumna 8 – do wpisywania pozostałych przychodów, np. odpłatnego zbycia składników majątku, otrzymanych kar umownych czy wynagrodzenia płatnika.

Maria Rubinkowska
doradca podatkowy

•  § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 282, poz. 2807
•  załącznik nr 4 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług „Wykaz usług zwolnionych od podatku” – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK