| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować prowizje za pośrednictwo finansowe

Jak ewidencjonować prowizje za pośrednictwo finansowe

Firma zajmująca się pośrednictwem w udzielaniu kredytów, głównie na zakup samochodów, otrzymuje na rachunek bankowy zwrot opłaty manipulacyjnej od każdego kredytu udzielonego przez bank. W której pozycji podatkowej księgi przychodów i rozchodów powinna być wpisana opłata manipulacyjna? Czy jest to przychód zwolniony, czy opodatkowany?

RADA
Jeżeli jest to działalność podstawowa firmy, przychód powinien być ujęty w kolumnie 7 „Wartość sprzedanych towarów i usług” podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jeśli jest to działalność dodatkowa – powinien się znaleźć w kolumnie 8 „Pozostałe przychody”. Prowizje i opłaty manipulacyjne wynikające z usług pośrednictwa finansowego są dla firmy zajmującej się pośrednictwem przychodem i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, natomiast są one zwolnione z VAT.

UZASADNIENIE
Zyskiem firmy pośredniczącej w udzielaniu kredytów jest opłata manipulacyjna, którą bank wpłaca na rachunek bankowy po podpisaniu umowy kredytowej. Opłata ta jest przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem docho- dowym.
Usługi pośrednictwa finansowego ujęte w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 65.22 są, zgodnie z załącznikiem 4 do ustawy o podatku od towarów i usług „Wykaz usług zwolnionych od podatku”, zwolnione z VAT.
Uzyskany przychód powinien być potraktowany jako „Wartość sprzedanych towarów i usług” i ujęty w kolumnie 7 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jeżeli pośrednictwo w udzielaniu kredytów jest jedną z podstawowych działalności firmy. Jeśli natomiast jest to działalność dodatkowa, np. komisu samochodowego, to uzyskany przychód powinien się znaleźć w kolumnie 8 „Pozostałe przychody”.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów kolumna 7 jest m.in. przeznaczona do wpisywania przychodów ze sprzedaży wyrobów (towarów handlowych) i usług, natomiast kolumna 8 – do wpisywania pozostałych przychodów, np. odpłatnego zbycia składników majątku, otrzymanych kar umownych czy wynagrodzenia płatnika.

Maria Rubinkowska
doradca podatkowy

•  § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 282, poz. 2807
•  załącznik nr 4 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług „Wykaz usług zwolnionych od podatku” – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK