| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć skonto uzyskane przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru

Jak rozliczyć skonto uzyskane przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru

Jesteśmy firmą handlową (spółka cywilna). Czasami towar kupujemy od kontrahentów zagranicznych z krajów UE. Często mamy możliwość skorzystania ze skonta (obniżki ceny w razie wcześniejszej zapłaty). Przyjęcie towaru, a później dokumenty WZ są kalkulowane według pełnej wartości faktury. Jak podatkowo mamy potraktować skonto? Po jakim kursie walutowym je przeliczać? Czy ma ono takie same skutki jak korekta faktury?

Przykład
Firma X prowadzi ewidencję w formie pkpir. 6 października w ramach WNT otrzymała towar wraz z fakturą; wartość dostawy – 10 000 euro. Nabycie towarów udokumentowano fakturą wewnętrzną, przeliczając wartość towaru według średniego kursu NBP dla euro na dzień wystawienia faktury zagranicznej (1 euro = 4,10 zł). 17 października firma X zapłaciła za towar. Zapłatę pomniejszono o skonto z tytułu płatności przed terminem (wynosi on 90 dni). W efekcie zapłacono 9500 euro. 25 października firma X otrzymała od kontrahenta zagranicznego fakturę korygującą z tytułu uznania prawa do skonta. Wystawiła więc korygującą fakturę wewnętrzną. Ostatecznie podstawa opodatkowania z tytułu WNT w tej transakcji wynosi 9500 euro, czyli 38 950 zł.
Obliczenie wartości towaru na potrzeby podatku dochodowego:
– wycena towaru na dzień zarachowania (data otrzymania towarów):
10 000 euro × 4,1234 zł = 41 234 zł,
– pomniejszenie wartości towaru o skonto: 500 euro × 4,1234 zł = 2061,70 zł,
– wartość towaru po obniżce: 41 234 zł – 2061,70 zł = 39 172,30 zł,
– wycena towaru na dzień zapłaty należności: 9500 euro × 4,1220 zł (kurs sprzedaży) = 39 159 zł,
– różnice kursowe: 39 172,30 zł – 39 159 zł = 13,30 zł,
– pomniejszenie wartości towaru o różnice kursowe: 39 172,30 zł – 13,30 zł = 39 159 zł (ostateczna wartość towaru).

• art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 20 ust. 5–6, art. 29 ust. 4, art. 31 ust. 3, art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
• § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 797

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »