| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć skonto uzyskane przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru

Jak rozliczyć skonto uzyskane przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru

Jesteśmy firmą handlową (spółka cywilna). Czasami towar kupujemy od kontrahentów zagranicznych z krajów UE. Często mamy możliwość skorzystania ze skonta (obniżki ceny w razie wcześniejszej zapłaty). Przyjęcie towaru, a później dokumenty WZ są kalkulowane według pełnej wartości faktury. Jak podatkowo mamy potraktować skonto? Po jakim kursie walutowym je przeliczać? Czy ma ono takie same skutki jak korekta faktury?

RADA
Udzielone skonto zmniejsza wartość netto kwoty wynikającej z faktury i jednocześnie wartość kosztów uzyskania przychodów.

UZASADNIENIE
Skonto pomniejsza podstawę opodatkowania VAT, także w przypadku dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Jeżeli jednak przed udzieleniem skonta podatnik otrzymał towar wraz z fakturą opiewającą na pełną kwotę, to na jej podstawie powinien wystawić fakturę wewnętrzną. W ten sposób zostanie ustalona „pierwotna” wartość nabycia, a jednocześnie podatku należnego i naliczonego (jak wiadomo, przy WNT podatek należny jest równy podatkowi naliczonemu).
Po uzyskaniu skonta i potwierdzającej ten fakt faktury korygującej od dostawcy towaru należy wystawić korygującą fakturę wewnętrzną.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Wartość wynikającą z faktury korygującej dostawcy (wartość skonta) należy przeliczyć według średniego kursu NBP dla danej waluty obcej z dnia wystawienia faktury pierwotnej, a nie z dnia wystawienia faktury korygującej. Takie stanowisko zostało przedstawione np. w interpretacji urzędowej z 7 kwietnia 2005 r. wydanej przez Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu (sygn. PSUS/PPO I/443/80/05/ŁG).
Przepisy wyznaczające zasady przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych nie wskazują wprost, według jakiego kursu należy obliczyć wartość faktury korygującej. Mówi się w nich ogólnie o dniu wystawienia faktury. W razie niezachowania terminu jej wystawienia właściwy jest dzień powstania obowiązku podatkowego. W związku z tym, że korekty odnoszą się do wcześniej zaistniałych sytuacji, należy do nich stosować takie same zasady jak w przypadku faktur pierwotnych.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
W zakresie podatku dochodowego skonto pomniejszy wartość kosztów uzyskania przychodów poniesionych z tytułu zakupu towarów handlowych.
Wartość tych kosztów przelicza się na złote polskie według kursu średniego NBP obowiązującego w dniu zarachowania kosztów. W dniu zapłaty za dostawę wartość wcześniej zarachowanych kosztów z tytułu zakupu towarów należy przeliczyć według kursu sprzedaży danej waluty obcej (stosowanego przez bank, z którego usług korzysta podatnik) obowiązującego w tym dniu, a następnie koszty obniżyć lub podwyższyć o powstałe różnice kursowe.
Wartość udzielonego skonta należy przeliczyć według kursu właściwego dla pierwotnej wyceny towarów, tj. według kursu średniego z dnia zarachowania kosztów, i pomniejszyć o nią wartość kupionych towarów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK