| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Utylizowane towary jako koszt uzyskania przychodu

Utylizowane towary jako koszt uzyskania przychodu

Spółka z o.o. zajmuje się hurtowym handlem farbami. Podczas inwentaryzacji okazało się, że część naszych wyrobów nie może już być sprzedana ze względu na upływ terminu ich ważności. Nie zostały one wcześniej sprzedane ze względu na brak popytu. Czy poniesione wydatki na nabycie towarów mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie utylizacji tych towarów? Czy poniesione wydatki na utylizację przeterminowanych środków obrotowych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

ODPOWIEDŹ:
Kosztem podatkowym będzie zarówno wartość zlikwidowanych towarów (w dacie ich faktycznej utylizacji), jak i wydatki poniesione na utylizację przeterminowanych towarów.

WYJAŚNIENIE:
Zasadą jest, że wydatki na zakup towarów zaliczane są do kosztów dopiero w momencie ich sprzedaży. Nie oznacza to jednak, że tylko wartość sprzedanych towarów może zostać zaliczona do kosztów. W art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawa o CIT wyklucza z kosztów uzyskania przychodów straty powstałe w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności. W żadnym przepisie ustawodawca nie wykluczył natomiast z kosztów podatkowych likwidowanej wartości środków obrotowych, które utraciły przydatność gospodarczą. Ważne jest jedynie, aby towary zostały zakupione w celu uzyskania przychodu, a więc musi zostać spełniony podstawowy warunek zawarty w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Jeśli więc spółka zakupiła towary w celu ich sprzedaży, to warunek ten jest spełniony. Przy prowadzeniu działalności gospodarczej pewne straty są nieuchronne i nie ma przeszkód, aby były one zaliczane do kosztów. Wartość przeterminowanych towarów może więc zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich utylizacji.
Wydatki na utylizację likwidowanych towarów należy natomiast zakwalifikować do ogólnych kosztów funkcjonowania działalności. Nie mają one związku z konkretnym przychodem, ale bez ich ponoszenia jednostka nie mogłaby funkcjonować.
Zaznaczyć jednak należy, iż możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, iż wydatek ten spodziewanego przychodu nie przysporzy. Jednostka, podejmując decyzję o poniesieniu określonych kosztów, powinna na podstawie racjonalnych i obiektywnych przesłanek uzasadnić związek kosztu z przychodem.

PODSTAWA PRAWNA:
• art. 15 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Sebastian Zagórski


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »