| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy faktura za poradę prawną powinna zawierać VAT

Czy faktura za poradę prawną powinna zawierać VAT

Porada prawna została udzielona przez adwokata w Polsce dla przedstawiciela firmy francuskiej. Nabywcą faktury jest firma z siedzibą we Francji, która jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Czy faktura za poradę prawną powinna zawierać VAT?

NIE. Usługi prawnicze świadczone na rzecz podatników podatku od wartości dodanej mających siedzibę na terytorium Wspólnoty nie są opodatkowane VAT w Polsce.



Usługi prawnicze zostały zaliczone do grupy usług niematerialnych, dla których ustawa o VAT przewiduje pewną fikcję prawną dotyczącą miejsca świadczenia tych usług. Zgodnie z art. 27 ust. 3 w powiązaniu z art. 27 ust. 4 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług prawniczych na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego (niewchodzącego w skład Wspólnoty) oraz na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.



Z powyższego wynika, iż wyłącznie w przypadku świadczenia usług prawniczych na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej niebędących podatnikami, które mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Wspólnoty miejscem świadczenia tych usług będzie miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a więc w naszym przypadku Polska.



W przypadku gdy spółka francuska nie posiada statusu podatnika, świadczone na jej rzecz przez polskiego adwokata usługi prawnicze będą opodatkowane w Polsce. W przypadku gdy spółka francuska posiada status podatnika, usługi prawnicze jako świadczone poza terytorium Polski (fikcja prawna) nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.



Usługi takie powinny zostać udokumentowane fakturą, o której mowa w par. 9 pkt 15 rozporządzenia ministra finansów z dnia 25 maja 2005 r. Faktura taka nie zawiera stawki podatku i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem (faktura taka może również nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej nabywcy), lecz musi zawierać adnotację, iż podatek rozlicza nabywca.



Maciej Mastalerz, Morison Finansista Podatki Maciej Mastalerz sp.k.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »