| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Przekazana zaliczka na poczet dostaw w księgach rachunkowych

Przekazana zaliczka na poczet dostaw w księgach rachunkowych

Jesteśmy spółką z o.o i przekazaliśmy naszemu kontrahentowi zaliczkę na poczet dostawy towaru. Dostawca wystawił nam z tego tytułu fakturę VAT dokumentującą otrzymaną zaliczkę. Jak powinniśmy ująć w księgach rachunkowych przekazaną zaliczkę na dostawę i otrzymaną fakturę? Czy ustawa o rachunkowości przewiduje swobodę co do wyboru przez jednostkę ewidencji na koncie "Rozliczenie zakupu"?

Jeśli zaś chodzi o obowiązek stosowania konta „Rozliczenie zakupu”, to należy zwrócić uwagę na art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym w ramach przyjętych zasad rachunkowości jednostka ma możliwość stosowania uproszczeń, pod warunkiem jednak, że nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego. Uproszczenia w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych muszą znaleźć się rzecz jasna w zakładowym planie kont i muszą być opisane w polityce rachunkowości. Uproszczenia te mogą polegać między innymi na ograniczeniu liczby kont syntetycznych. Jednostka może samodzielnie zdecydować, czy będzie rozliczać wszystkie swoje dostawy materiałów, towarów i usług przy użyciu konta „Rozliczenie zakupu”, czy może wybierze prostsze rozwiązania, a mianowicie rozliczanie stanu dostaw w drodze i dostaw niefakturowanych jedynie na koniec okresu sprawozdawczego.
Podkreślmy, że każda jednostka powinna określić we własnym zakładowym planie kont przyjęte rozwiązania dotyczące między innymi sposobu ewidencjonowania operacji gospodarczych na koncie „Rozliczenie zakupu”. Jednostka może ewidencjonować na tym koncie wszystkie zakupy (materiałów, towarów, usług), a może też przyjąć rozwiązanie, że będzie ewidencjonować na koncie „Rozliczenie zakupu” jedynie np. zakupy materiałów, pomijając tym samym rozliczenie zakupu towarów i usług na tym koncie. Przyjęte rozwiązania ewidencyjne powinny więc uwzględniać specyfikę jednostki i potrzeby informacyjne.
Jeśli kierownik jednostki zdecyduje się na zmiany w polityce rachunkowości, to musi pamiętać o tym, że będzie miał obowiązek – jeśli wprowadzone zmiany wywierają istotny wpływ na bieżący okres, okresy ubiegłe lub na okresy późniejsze – ujawnić powód, dla którego takie zmiany wprowadził. W celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej jednostka może, ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, bez względu na datę podjęcia decyzji, zmienić dotychczas stosowane rozwiązania na inne, przewidziane ustawą (określając w informacji dodatkowej skutki wpływu tych zmian na sprawozdania finansowe wymagane innymi przepisami prawa, jeżeli zostały one sporządzone za okres, w którym powyższe rozwiązania uległy zmianie).

Aneta Mazur

Podstawa prawna:
ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gajewska – Cygan

Właścicielka i dyrektor zarządzającym w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »