| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak udokumentować przekazanie środka trwałego na potrzeby własne podatnika

Jak udokumentować przekazanie środka trwałego na potrzeby własne podatnika

Prowadzę działalność gospodarczą przede wszystkim w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Podatek dochodowy rozliczam na zasadach ogólnych. Jedną z chłodziarek, stanowiącą środek trwały, chciałbym przekazać na swoje prywatne potrzeby. Jak udokumentować taką operację?

RADA
Wycofując środek trwały z działalności gospodarczej, należy przede wszystkim wykreślić go z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Podatnik powinien również sporządzić dokument, z którego będzie wynikało, który środek trwały i od kiedy zostaje wycofany z tej działalności. Trzeba też wskazać, że wymieniony środek trwały będzie przekazany na potrzeby własne podatnika.

UZASADNIENIE
Jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie takiego środka trwałego, wspomniane przekazanie należy opodatkować VAT i udokumentować fakturą wewnętrzną.
Składniki majątku wykorzystywane w działalności gospodarczej jako środki trwałe w momencie wycofania powinny zostać wykreślone z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Wykreślenia dokonuje się, wpisując w ewidencji datę likwidacji środka trwałego, czyli w tym przypadku wycofania w związku z przekazaniem na własne potrzeby.
Wykreślenie środka trwałego z ewidencji następuje na podstawie odpowiedniego dokumentu. Zwykle jest to oświadczenie podatnika, w którym należy m.in.:
• określić wycofywany środek trwały (podać jego nazwę, typ itd.),
• wskazać pozycję w ewidencji środków trwałych, datę wprowadzenia środka trwałego do ewidencji, dokument, na podstawie którego został do niej wpisany, oraz wartość początkową,
• podać datę wykreślenia z ewidencji środków trwałych,
• wskazać przyczynę wycofania z działalności gospodarczej (w tym przypadku przekazanie na potrzeby własne).

Przykład
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, polegającą na handlu artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Dla celów tej działalności używa kilku chłodziarek, w których przechowywane są produkty spożywcze, a także dwóch samochodów dostawczych. Jedną z chłodziarek oraz samochód postanowił wycofać z działalności i przekazać nieodpłatnie żonie w związku z ustanowieniem rozdzielności majątkowej i podziałem majątku (por. postanowienie Urzędu Skarbowego w Lubinie z 10 sierpnia 2005 r., sygn. PDI-415/1/89/BF/19/05).

Wykreślenie środków trwałych podatnik udokumentował następującym dokumentem:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Należy również pamiętać o obowiązkach w zakresie VAT w przypadku przekazania towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika na cele inne niż związane z tym przedsiębiorstwem, np. na cele osobiste podatnika, ale też jego pracowników, byłych pracowników, wspólników itd. W takim przypadku przekazanie towarów traktuje się jak dostawę dla celów VAT, pod warunkiem że podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych towarów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK