| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kto może korzystać z podatku liniowego

Kto może korzystać z podatku liniowego

W 2006 r. wybrałam podatek liniowy. Czy skorzystanie z podatku liniowego wymaga wykazania zysku za 2005 r.? Firmę założyłam w 2005 r. i za ten rok mam stratę. Będę wykonywać zlecenia dla firmy byłego pracodawcy - umowę o pracę rozwiązałam w 2004 r. Zakres usług świadczonych przez moją firmę pokrywa się z zadaniami wykonywanymi w ramach umowy o pracę.

RADA
Tak, może Pani wybrać podatek liniowy do rozliczenia 2006 r., gdyż strata w 2005 r. nie jest przeszkodą do opodatkowania podatkiem liniowym. Byłby on wykluczony, gdyby umowę o pracę rozwiązała Pani w 2005 r. Strata z lat poprzednich ma znaczenie przy skorzystaniu np. z zaliczek uproszczonych, ponieważ je wyklucza.

UZASADNIENIE
Czytelniczka może skorzystać z podatku liniowego. Nie jest bowiem podatnikiem, który w 2006 r. wybrał podatek liniowy, a następnie uzyskał z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie (lub w formie spółki osobowej) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Usługi te muszą odpowiadać czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. W takiej sytuacji podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym. Jest też obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu ogólnej skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
W związku z tym, że umowę o pracę rozwiązała Pani w 2004 r., nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrała Pani podatek liniowy. Poniesiona strata w 2005 r. nie ma tu znaczenia.
PRZYKŁAD
Katarzyna S. była informatykiem w spółce z o.o. X. W 2005 r. wypowiedziała umowę o pracę i wyjechała za granicę do pracy w Anglii. W 2006 r. wróciła do Polski i założyła jednoosobową działalność gospodarczą. 20 czerwca 2006 r. złożyła oświadczenie o wyborze podatku liniowego jako formy opodatkowania. W lipcu 2006 r. wykonała usługę na rzecz spółki z o.o. X, w której w 2005 r. pracowała. Ponieważ usługa ta odpowiadała czynnościom wykonywanym w ramach umowy o pracę, Katarzyna S. straciła prawo do opodatkowania podatkiem liniowym w 2006 r. Musi też złożyć deklarację PIT-5 od początku prowadzenia działalności, czyli od czerwca i wpłacić zaliczki (z odsetkami) obliczone według skali podatkowej.

• art. 9a, art. 30c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Tomasz Król
specjalista w zakresie podatków dochodowych


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »