| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kto może korzystać z podatku liniowego

Kto może korzystać z podatku liniowego

W 2006 r. wybrałam podatek liniowy. Czy skorzystanie z podatku liniowego wymaga wykazania zysku za 2005 r.? Firmę założyłam w 2005 r. i za ten rok mam stratę. Będę wykonywać zlecenia dla firmy byłego pracodawcy - umowę o pracę rozwiązałam w 2004 r. Zakres usług świadczonych przez moją firmę pokrywa się z zadaniami wykonywanymi w ramach umowy o pracę.

RADA
Tak, może Pani wybrać podatek liniowy do rozliczenia 2006 r., gdyż strata w 2005 r. nie jest przeszkodą do opodatkowania podatkiem liniowym. Byłby on wykluczony, gdyby umowę o pracę rozwiązała Pani w 2005 r. Strata z lat poprzednich ma znaczenie przy skorzystaniu np. z zaliczek uproszczonych, ponieważ je wyklucza.

UZASADNIENIE
Czytelniczka może skorzystać z podatku liniowego. Nie jest bowiem podatnikiem, który w 2006 r. wybrał podatek liniowy, a następnie uzyskał z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie (lub w formie spółki osobowej) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Usługi te muszą odpowiadać czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. W takiej sytuacji podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym. Jest też obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu ogólnej skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
W związku z tym, że umowę o pracę rozwiązała Pani w 2004 r., nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrała Pani podatek liniowy. Poniesiona strata w 2005 r. nie ma tu znaczenia.
PRZYKŁAD
Katarzyna S. była informatykiem w spółce z o.o. X. W 2005 r. wypowiedziała umowę o pracę i wyjechała za granicę do pracy w Anglii. W 2006 r. wróciła do Polski i założyła jednoosobową działalność gospodarczą. 20 czerwca 2006 r. złożyła oświadczenie o wyborze podatku liniowego jako formy opodatkowania. W lipcu 2006 r. wykonała usługę na rzecz spółki z o.o. X, w której w 2005 r. pracowała. Ponieważ usługa ta odpowiadała czynnościom wykonywanym w ramach umowy o pracę, Katarzyna S. straciła prawo do opodatkowania podatkiem liniowym w 2006 r. Musi też złożyć deklarację PIT-5 od początku prowadzenia działalności, czyli od czerwca i wpłacić zaliczki (z odsetkami) obliczone według skali podatkowej.

• art. 9a, art. 30c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Tomasz Król
specjalista w zakresie podatków dochodowych


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK