| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy używanie znaku towarowego otrzymanego z kraju UE obliguje do wystawienia faktury wewnętrznej

Czy używanie znaku towarowego otrzymanego z kraju UE obliguje do wystawienia faktury wewnętrznej

Uiszczamy opłatę za użytkowanie znaków towarowych dla kontrahenta z Niemiec w wysokości 1200 euro. Otrzymaliśmy rachunek wystawiony na tę kwotę. Znaki te wykorzystujemy przy wysyłce za granicę produktu, który wytwarzamy. Czy powinnam wystawić fakturę wewnętrzną i naliczyć VAT? Rachunek jest wystawiony 5 stycznia 2005 r., a do działu księgowości dotarł dopiero teraz. Jak w takiej sytuacji należy postąpić?

RADA
Tak, w tym przypadku są Państwo zobowiązani do rozliczenia podatku z importu usług. Z tego tytułu należało wystawić fakturę wewnętrzną i rozliczyć ją w deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy. Zasada ta odnosi się do każdego kraju UE. Szczegóły – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Udzielenie pozwolenia na użytkowanie znaków towarowych jest uznawane przez ustawę o VAT jako świadczenie usług (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).
W przypadku oddania do używania praw do znaków fabrycznych wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, lub innych pokrewnych praw, które są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę – miejscem świadczenia tych usług jest kraj, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę. Usługi polegające na oddaniu do używania znaku towarowego są więc opodatkowane w Polsce.
Podmiot, który jest usługobiorcą usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę poza terytorium kraju, jest obowiązany zapłacić VAT od importu usług.
W przypadku importu tego rodzaju usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Polski podatnik powinien wystawić fakturę wewnętrzną i rozliczyć ją w deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy. W pytaniu nie zostało określone, kiedy Państwa firma zapłaciła należność lub kiedy minął termin płatności. Jeśli któryś z tych terminów minął, a deklaracja została za ten okres dawno złożona, należy ją skorygować.
WAŻNE!
VAT należny z tytułu importu usług stanowi jednocześnie VAT naliczony. Podatek można odliczyć w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu usług, lub następnym.

PRZYKŁAD
Polski podatnik zakupił usługę polegającą na uzyskaniu prawa do używania znaku towarowego. Niemiecki kontrahent wystawił 14 stycznia 2005 r. fakturę na otrzymaną kwotę 1200 euro. Faktura dotarła do biura polskiej firmy 17 sierpnia 2005 r., a do działu księgowości 4 października 2005 r.
W tym przypadku należy zrobić korektę deklaracji za styczeń i rozliczyć podatek naliczony i należny.

• art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 19 ust. 19, art. 27 ust. 3 pkt 2 w związku z ust. 4 pkt 1, art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2005 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 193, poz. 1617

Barbara Pyzel
konsultant podatkowy w BDO Polska


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »