| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jakiej wysokości naliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne, wypłacając pracownikom w styczniu 2006 r. wynagrodzenie za grudzień 2005 r.

W jakiej wysokości naliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne, wypłacając pracownikom w styczniu 2006 r. wynagrodzenie za grudzień 2005 r.

W naszym zakładzie wynagrodzenia wypłacane są do dziesiątego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. W styczniu 2006 r. pracownicy otrzymają więc wynagrodzenie za grudzień 2005 r. Czy składka zdrowotna od przychodu, który należny jest za 2005 r., powinna zostać naliczona według stopy procentowej obowiązującej w 2005 r. czy 2006 r.?

RADA
Składkę na ubezpieczenie zdrowotne powinni Państwo naliczyć według stopy procentowej obowiązującej od 1 stycznia 2006 r., tj. 8,75%.

UZASADNIENIE
Do końca 2005 r. składkę na ubezpieczenie zdrowotne należało ustalać w wysokości 8,5% podstawy wymiaru. Natomiast w roku 2006 r. obowiązuje nowa stopa procentowa tej składki – 8,75%. Na stałe wysokość tej składki zmieni się od 1 stycznia 2007 r. – od tego roku będzie ona wynosić 9% podstawy wymiaru.
Przy ustalaniu podstawy wymiaru składek i wysokości składek należnych za pracowników istotna jest data wypłacenia pracownikowi przychodu lub postawienia mu tego przychodu do dyspozycji. Składkę w wysokości 8,75% podstawy wymiaru należy naliczać od przychodu wypłaconego lub postawionego do dyspozycji pracownika w okresie od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2006 r., niezależnie od tego, za jaki okres przysługuje ten przychód.

PRZYKŁAD
W lutym 2006 r. pracownikom zostanie wypłacone wynagrodzenie roczne w wysokości 8,5% średniorocznego wynagrodzenia z poprzedniego roku. Mimo że wynagrodzenie należne jest z tytułu pracy w 2005 r., zostanie uwzględnione w podstawie wymiaru składek za luty 2006 r., przy zastosowaniu stopy procentowej składki na ubezpieczenie zdrowotne obowiązującej w tym miesiącu, tj. 8,75%.

Taka zasada ustalania podstawy wymiaru składek obowiązuje w przypadku wszystkich ubezpieczonych, dla których podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi przychód w znaczeniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy więc m.in. zleceniobiorców, którym w zawartych umowach zlecenia z tytułu wykonywania tej umowy zagwarantowany został przychód określony kwotowo, w stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie.

PRZYKŁAD
Umowa zlecenia zawarta na okres od 1 listopada 2005 r. do 31 stycznia 2006 r. z osobą podlegającą z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym przewiduje, że przychód z tytułu jej wykonywania w kwocie 4500 zł zostanie wypłacony w ostatnim miesiącu trwania umowy. Za listopad i grudzień 2005 r. zleceniodawca ma więc obowiązek przekazać do ZUS za tę osobę imienne raporty rozliczeniowe ZUS RCA z zerową podstawą wymiaru składek i zerowymi kwotami składek. Natomiast w raporcie za styczeń 2006 r. powinien wykazać podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości 4500 zł, składki na ubezpieczenia społeczne naliczone od tej kwoty, podstawę wymiaru składki zdrowotnej – przychód w wysokości 4500 zł pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez zleceniobiorcę oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne naliczoną w wysokości 8,75% tak ustalonej podstawy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK