REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kontrola wewnętrzna w księgowości jest konieczna

REKLAMA

W nr 1 "Biuletynu rachunkowości i finansów" przeczytałam opracowanie dotyczące znaczenia kontroli wewnętrznej. Jesteśmy stosunkowo niewielkim przedsiębiorstwem i nie stosujemy odrębnych procedur kontrolnych. Czy postępujemy właściwie? Jeśli nie, to jak taką kontrolę prowadzić?
RADA
Przeprowadzanie kontroli wewnętrznej jest konieczne w każdej jednostce, niezależnie od jej wielkości. Stopień szczegółowości i skomplikowania kontroli wewnętrznej powinien być jednak dostosowany do specyfiki jednostki, w szczególności do jej wielkości i zakresu prowadzonych operacji gospodarczych. Nawet najlepszy system kontroli wewnętrznej nie wyeliminuje wszystkich nieprawidłowości, ale ma za zadanie przede wszystkim pomóc w przestrzeganiu przez jednostkę ustawowych zasad rachunkowości.

UZASADNIENIE
Nawet przy najlepszych intencjach osób prowadzących księgi zdarza się, że popełniają one pomyłki. Błędy te nie mogą być jednak na tyle istotne, aby rachunkowość przestała spełniać swoje funkcje w przedsiębiorstwie – przede wszystkim funkcję rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego netto. Aby zachować prawidłowość ksiąg na poszczególnych etapach ich prowadzenia, należy wprowadzić zasady kontroli ewidencji i sprawozdawczości. Podstawowym celem takiej kontroli jest ujawnienie błędów oraz zapobieganie nieprawidłowościom.
Zasady przeprowadzania kontroli wynikają wprost z ustawy o rachunkowości (np. art. 24) lub z wprowadzonych bezpośrednio przez kierownika jednostki procedur kontrolnych. Jako przykłady działań kontrolnych można wymienić:
• kontrolę dokumentów księgowych pod względem rachunkowym, formalnym i merytorycznym,
• uzgadnianie kont syntetycznych i analitycznych,
• potwierdzanie rozrachunków z kontrahentami,
• stosowanie informatycznych systemów kontrolnych.
Zyskasz
Należy pamiętać, że nawet najlepsze procedury kontrolne, np. opracowane przez firmy doradcze, nie będą spełniały swojej funkcji, jeżeli czynności sprawdzające i bieżące prowadzenie rachunkowości nie będzie powierzone wykwalifikowanym pracownikom. Należy dbać o podnoszenie ich kwalifikacji oraz wyjaśnianie im zasad i celowości dokonywania kontroli.
Bieżąca kontrola wewnętrzna jest przeprowadzana za pośrednictwem narzędzi kontrolnych. Podstawowe znacznie wśród nich mają:
• regulamin kontroli wewnętrznej,
• dokumentacja księgowa,
• instrukcja obiegu i kontroli dokumentów,
• instrukcja inwentaryzacyjna.
Za bardzo istotny element kontroli wewnętrznej uważa się dokumentację zasad (polityki) rachunkowości, której elementy zostały określone w art. 10 ustawy o rachunkowości. Dokumentacja ta zapewnia konsekwencję w prowadzeniu rachunkowości oraz jest sposobem dostosowania zasad zawartych w ustawie o rachunkowości do specyfiki danej jednostki gospodarczej.
W przypadku regulaminu kontroli wewnętrznej ważne jest przede wszystkim precyzyjne wyznaczenie zakresu obowiązków kontrolnych poszczególnych pracowników oraz wskazanie zasad odpowiedzialności za zaniedbania w prowadzeniu rachunkowości i kontroli.
Nieprawidłowości w kontroli wewnętrznej prowadzą do wielu negatywnych konsekwencji. Są wśród nich m.in.:
• brak kompletności zapisów,
• nakładanie się zakresów nadzoru lub braki w nadzorze,
• brak podziału funkcji i odpowiedzialności,
• niegospodarność w zakresie gospodarki kasowej,
• powstawanie niedoborów i strat w składnikach majątku,
• powtarzanie tych samych błędów w stosowaniu zasad rachunkowości,
• kreowanie wyniku finansowego,
• nieprawidłowości w płatnościach zobowiązań publicznoprawnych.
Nawiązując wprost do pytania, nie ulega wątpliwości, że system kontroli wewnętrznej jest niezbędny w każdej jednostce. System ten musi być jednak dostosowany do rozmiarów i specyfiki rozliczeń. Warto pamiętać, że w mniejszych podmiotach gospodarczych może się zdarzyć tak, że kontrola wewnętrzna będzie działać, mimo że nie ma w tym względzie szczególnych (formalnych) instrukcji i procedur. Niewielka skala działalności może decydować o tym, że dla prowadzenia poprawnej księgowości wystarczająca będzie samokontrola oraz osobisty nadzór kierownictwa. Innymi słowy można powiedzieć, że o funkcjonowaniu kontroli wewnętrznej nie decyduje istnienie np. instrukcji kontroli wewnętrznej, ale faktyczne realizowanie działań zmierzających do eliminacji błędów i przeciwdziałania nieprawidłowościom. Oczywiście taka instrukcja oraz pozostałe narzędzia kontroli wewnętrznej są bardzo pomocne, a w większych jednostkach nawet niezbędne.

Adam Stolarczyk
specjalista z zakresu rachunkowości i finansów

• art. 10 i art. 24 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA