| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy zarejestrować w kasie fiskalnej sprzedaż usługi elektronicznej

Kiedy zarejestrować w kasie fiskalnej sprzedaż usługi elektronicznej

Zamierzamy wystawiać faktury za internet za pół roku z góry . Rozumiem, że do VAT i do przychodu należy je zaliczyć zgodnie z terminem płatności. Natomiast nie wiem, kiedy zarejestrować je w kasie fiskalnej - czy w terminie płatności, czy w momencie zapłaty? A może w ogóle nie trzeba fiskalizować?

RADA
Świadczone przez firmę usługi dostępu do internetu (PKWiU 62.20.17) korzystają ze zwolnienia z obowiązku ich ewidencjonowania w kasie rejestrującej do końca 31 marca 2006 r.

UZASADNIENIE
Usługi dostępu do internetu zaliczane są do grupy usług telekomunikacyjnych (PKWiU 64.20.17), dla których zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług określony został szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Powstaje on z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu tych usług. W tym przypadku przepisy określają również odmienny od zasad ogólnych sposób wystawiania faktur dokumentujących te czynności. Dla usług telekomunikacyjnych faktury mogą być wystawione wcześniej, nawet na 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego, tj. przed wykonaniem tych czynności. Natomiast w terminie jeszcze wcześniejszym niż 30 dni przed wykonaniem usług mogą być one dokumentowane, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy. Faktury te wystawiane są przed świadczeniem faktycznej usługi na podstawie określonych w umowie warunków.
Jeżeli chodzi o obowiązek ewidencjonowania usług dostępu do internetu w kasie fiskalnej, to korzystają one ze zwolnienia z obowiązku ich ewidencjonowania. Na podstawie przepisu § 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących do 31 marca 2006 r. zwolnione zostało z obowiązku ewidencjonowania świadczenie usług wymienionych w poz. 1–39 załącznika do rozporządzenia. Zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział sprzedaży objętej zwolnieniem w ogólnej kwocie obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych był większy niż 70%. Na podstawie tej regulacji zwolnieniem objęte są również wymienione w poz. 14 tego załącznika usługi sklasyfikowane w PKWiU 64.2 jako usługi telekomunikacyjne.

• art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1486
• § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
• § 3 ust. 1, 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących – Dz.U. Nr 273, poz. 2706.

Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »