| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy koszty szkolenia zwiększają wartość początkową środka trwałego

Czy koszty szkolenia zwiększają wartość początkową środka trwałego

Chcemy zainstalować w banku sieć komputerową do uruchomienia programu finansowo-księgowego. Do jakiej grupy KŚT należy zaliczyć tę sieć i jaką stawką ją amortyzować? Sieć składa się z serwera oraz okablowania. Okablowanie, umieszczone na zewnątrz ścian w specjalnych listwach, nie jest trwale połączone z budynkiem. Czy wydatki na szkolenie pracowników banku przed uruchomieniem programu będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy też należy zwiększyć o nie wartość początkową sieci?

RADA
Sieć komputerowa składająca się z serwera i okablowania niepołączonego trwałe z budynkiem powinna być zakwalifikowana do środków trwałych jako zespół komputerowy, który należy amortyzować stawką 30%. Koszty związane ze szkoleniem pracowników przed uruchomieniem programu finansowo-księgowego są kosztami uznawanymi przez przepisy podatkowe za koszty uzyskania przychodów.

UZASADNIENIE
Ponieważ sieć komputerowa składa się z serwera oraz umieszczonego na zewnątrz ścian niepołączonego trwale z budynkiem okablowania umożliwiającego wymianę informacji oraz korzystanie z plików i programów przechowywanych na tym serwerze, jej wartość nie zwiększa wartości budynku. Należy ją wykazać jako środek trwały i zakwalifikować do grupy KŚT 491 – „Zespoły komputerowe”. Stawka amortyzacyjna do zespołów komputerowych wynosi według przepisów podatkowych 30%.
W rozumieniu ustawy o rachunkowości wartością początkową środka trwałego jest cena nabycia, która obejmuje:
•  koszty poniesione za okres budowy,
•  koszty montażu,
•  koszty ulepszenia,
•  niepodlegający odliczeniu VAT oraz podatek akcyzowy,
•  koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe.
Natomiast koszty szkolenia pracowników przed wdrożeniem programu finansowo-księgowego nie zwiększają ani wartości początkowej zespołu komputerowego, ani oprogramowania. Wobec tego będą one obciążać koszty uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia, pod warunkiem że można udowodnić, iż wydatek ten będzie miał lub ma realny wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Jolanta Wiśniewska
biegły rewident

•  część III rozporządzenia Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) – Dz.U. Nr 112, poz. 1317; ost.zm. Dz.U. 2004 r. Nr 260, poz. 2589
•  art. 28 ust. 8 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252
•  art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »