| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie elementy powinna zawierać faktura wystawiana na zagranicznego kontrahenta

Jakie elementy powinna zawierać faktura wystawiana na zagranicznego kontrahenta

Jak powinna wyglądać faktura na świadczone przez podmiot polski usługi z zakresu badań i analiz (PKWiU74.30) w przypadku świadczenia takich usług na rzecz kontrahenta unijnego (podmiot gospodarczy)? Co w przypadku braku NIP unijnego odbiorcy? Jakie elementy powinny zawierać faktury dokumentujące świadczenie ww. usług na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego? Czy mogą nie zawierać NIP kontrahenta z kraju trzeciego?

RADA
Faktury te mogą nie zawierać stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Faktura dokumentująca świadczenie usługi na rzecz odbiorcy z kraju trzeciego może nie zawierać jego numeru NIP. Nie wywołuje to żadnych konsekwencji dla usługodawcy. Natomiast brak numeru na fakturze dla kontrahenta unijnego spowoduje obowiązek opodatkowania usługi u usługodawcy.

UZASADNIENIE
Pod numerem PKWiU 74.30 sklasyfikowane są usługi w zakresie badań i analiz technicznych. Dla tych usług przepisy ustawy określają szczególne miejsce ich świadczenia (opodatkowania) oraz szczególny sposób ich dokumentowania. Jeżeli usługi te świadczone są na rzecz:
• osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
• podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
– to miejscem ich świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona – a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Wynika z tego, że miejscem opodatkowania usługi będzie terytorium Polski w przypadku, gdy usługobiorcą usługi jest podatnik polski oraz gdy usługobiorcą będzie podmiot niebędący podatnikiem podatku od wartości dodanej (np. osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej) z terytorium kraju Unii innym niż Polska, a usługa będzie świadczona przez polskiego podatnika VAT. Natomiast w przypadku świadczenia usługi na rzecz podmiotu z kraju trzeciego, niezależnie od jego statusu (podatnika lub nie), w każdym przypadku będzie ona opodatkowana u usługobiorcy.
Powyższe skutkuje odpowiednimi konsekwencjami przy dokumentowaniu tych usług. Jeżeli podatnik wystawiający fakturę nie jest zidentyfikowany dla podatku od wartości dodanej (nie posiada rejestracji w innym kraju Wspólnoty niż Polska) oraz nie jest podatnikiem podatku o podobnym charakterze na terytorium państwa trzeciego, to w fakturze dokumentującej usługi, dla których podatnikiem jest usługobiorca, podaje następujące dane:
• imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
• numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,
• dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym,

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK