| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wysokość stawki VAT może zależeć od przeznaczenia usługi

Wysokość stawki VAT może zależeć od przeznaczenia usługi

Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować przy wymianie opraw oświetlenia? Jaką stawkę VAT należy zastosować przy budowie nowego oświetlenia ulicznego? Jaką stawkę VAT należy zastosować przy modernizacji nawierzchni dróg z gruntowej na tłuczniową?

Generalnie, wszystkie wymienione w powyższych pytaniach usługi opodatkowane będą stawką podstawową podatku VAT, tj. 22 proc. Jednak od momentu naszego przystąpienia do Unii Europejskiej do 31 grudnia 2007 r., jeżeli usługi te będą związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, to będą opodatkowane stawką 7 proc.
uzasadnienie
Generalnie, wszystkie wymienione w powyższych pytaniach usługi, tj.: wymiana opraw oświetlenia, budowa nowego oświetlenia ulicznego i modernizacji nawierzchni dróg z gruntowej na tłuczniową, opodatkowane będą stawką podstawową podatku VAT, tj. 22 proc. Nie znajdujemy ich bowiem w załącznikach do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, które obniżają stawki podatku czy rozporządzeniu ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, gdzie też stawki na niektóre towary czy usługi zostały obniżone.
Jednak w przepisach przejściowych w ustawie znajdujemy art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, który brzmi „W okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do (...) dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 proc. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą”. W związku z istnieniem przytoczonego przepisu, jeżeli przedmiotowe usługi będą związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, to będą opodatkowane stawką 7 proc.
Zatem o tym, jaką stawkę podatku VAT zastosować należy do usług: wymiany opraw oświetlenia, budowy nowego oświetlenia ulicznego czy modernizacji nawierzchni dróg z gruntowej na tłuczniową zadecyduje fakt przeznaczenia danej usługi, tj. czy będzie powiązana z budownictwem mieszkaniowym lub z infrastrukturą mu towarzyszącą, czy też nie.
Zofia Kowalewska
podstawa prawna
 Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535)
 Rozporządzenie ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970)


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »